CHAMPIONS LEAGUE
  2001/02  Results
First Qualifying Round
Wed Jul 11 Araks0-1Serif Tiraspol
Wed Jul 18 Serif Tiraspol2-0Araks
Serif Tiraspol (Moldova) beat Araks (Armenia) 3-0 on aggregate
Wed Jul 11 Barry Town2-0Shamkir
Wed Jul 18 Shamkir0-1Barry Town
Barry Town (Wales) beat Shamkir (Azerbaijan) 3-0 on aggregate
Wed Jul 11 Bohemians (Dublin)3-0Levadia Maardu
Wed Jul 18 Levadia Maardu0-0Bohemians (Dublin)
Bohemians (Republic of Ireland) beat Levadia Maardu (Estonia) 3-0 on aggregate
Wed Jul 11 F91 Dudelange1-6Skonto Riga
Wed Jul 18 Skonto Riga0-1F91 Dudelange
Skonto Riga (Latvia) beat F91 Dudelange (Luxembourg) 6-2 on aggregate
Wed Jul 11 KR Reykjavik2-1Vilaznia Shkoder
Wed Jul 18 Vilaznia Shkoder1-0KR Reykjavik
Vilaznia Shkoder (Albania) beat KR Reykjavik (Iceland) on the away goals rule
Wed Jul 11 Levski Sofia4-0Zeljeznicar
Wed Jul 18 Zeljeznicar0-0Levski Sofia
Levski Sofia (Bulgaria) beat Zeljeznicar (Bosnia) 4-0 on aggregate
Wed Jul 11 Linfield0-0Torpedo Kutaisi
Wed Jul 18 Torpedo Kutaisi1-0Linfield
Torpedo Kutaisi (Georgia) beat Linfield (Northern Ireland) 1-0 on aggregate 
Wed Jul 11 Sloga Jugomagnat0-0FBK Kaunas
Wed Jul 18 FBK Kaunas 1-1Sloga Jugomagnat
Sloga Jugomagnat (Macedonia) beat FBK Kaunas  (Lithuania) on the away goals rule
Wed Jul 11 Valletta 0-0FC Haka
Wed Jul 18 FC Haka5-0Valletta
FC Haka (Finland) beat Valletta (Malta) 5-0
Wed Jul 11 VB Vagur 0-0Slavia Mozyr
Wed Jul 18 Slavia Mozyr 5-0VB Vagur
Slavia Mozyr (Belarus) beat VB Vagur (Faeroe Islands) 5-0 on aggregate
Second Qualifying Round
Wed Jul 25 Anderlecht 4-0Serif Tiraspol
Wed Aug 1 Serif Tiraspol 1-2Anderlecht
Anderlecht (Belgium) beat Serif Tiraspol (Moldova) 6-1 on aggregate
Wed Jul 25 Bohemians (Dublin) 1-2Halmstads BK
Wed Aug 1 Halmstads BK 2-0Bohemians (Dublin)
Halmstads (Sweden) beat Bohemians (Republic of Ireland) 4-1 
Tue Jul 24 FC Haka 0-1Maccabi Haifa
Wed Aug 1 Maccabi Haifa 4-0

*

FC Haka
* Maccabi fielded an ineligible player and as a result the match was awarded to Haka 3-0 leaving the aggregate score FC Haka (Finland) 3 Maccabi (Israel) 1
Wed Jul 25 Ferencvaros 0-0Hajduk Split
Wed Aug 1 Hajduk Split 0-0Ferencvaros
Hajduk Split (Croatia) beat Ferencvaros (Hungary) 5-4 on penalties
Wed Jul 25 Galatasaray 2-0Vilaznia Shkoder
Wed Aug 1 Vilaznia Shkoder 1-4Galatasaray
Galatasaray (Turkey) beat Vilaznia Shkoder (Albania) 6-1 on aggregate
Wed Jul 25 Levski Sofia 0-0Brann Bergen
Wed Aug 1 Brann Bergen 1-1Levski Sofia
Levski Sofia (Bulgaria) beat Brann Bergen (Norway) on the away goals rule
Wed Jul 25 NK Maribor 0-3Rangers
Wed Aug 1 Rangers 3-1NK Maribor
Rangers (Scotland) beat NK Maribor (Slovenia) 6-1 on aggregate
Wed Jul 25 Omonia Nicosia 1-1Red Star Belgrade
Wed Aug 1 Red Star Belgrade 2-1Omonia Nicosia
Red Star Belgrade (Yugoslavia) beat Omonia Nicosia (Cyprus) 3-2 on aggregate
Wed Jul 25 Porto 8-0Barry Town
Wed Aug 1 Barry Town 3-1Porto
Porto (Portugal) beat Barry Town (Wales) 9-3 on aggregate
Wed Jul 25 Shakhtar Donetsk 3-0Lugano
Tue Jul 31 Lugano 2-1Shakhtar Donetsk
Shakhtar Donetsk (Ukraine) beat Lugano (Switzerland) 4-2 on aggregate
Wed Jul 25 Skonto Riga 1-2Wisla Krakow
Wed Aug 1 Wisla Krakow 1-0Skonto Riga
Wisla Krakow (Poland) beat Skonto Riga (Latvia) 3-1 on aggregate
Wed Jul 25 Slavia Mozyr 0-1Inter Bratislava
Wed Aug 1 Inter Bratislava 1-0Slavia Mozyr
Inter Bratislava (Slovakia) beat Slavia Mozyr (Belarus) 2-0 on aggregate
Wed Jul 25 Steaua Bucharest 3-0Sloga Jugomagnat
Wed Aug 1 Sloga Jugomagnat 1-2Steaua Bucharest
Steaua Bucharest (Rumania) beat Sloga Jugomagnat (Macedonia) 5-1 on aggregate
Wed Jul 25 Torpedo Kutaisi 1-1FC Copenhagen
Wed Aug 1 FC Copenhagen 3-1Torpedo Kutaisi
FC Copenhagen (Denmark) beat Torpedo Kutaisi (Georgia) 4-2 on aggregate
Third Qualifying Round
Wed Aug 8 Ajax Amsterdam 1-3Celtic
Wed Aug 22 Celtic 0-1Ajax Amsterdam
Celtic (Scotland) beat Ajax Amsterdam (Holland) 3-2 on aggregate
Wed Aug 8 FC Copenhagen 2-1Lazio
Tue Aug 21 Lazio 4-1FC Copenhagen
Lazio (Italy) beat FC Copenhagen (Denmark) 5-3 on aggregate
Wed Aug 8 FC Haka 0-5Liverpool
Tue Aug 21 Liverpool 4-1FC Haka
Liverpool (England) beat FC Haka (Finland) 9-1 on aggregate
Wed Aug 8 Galatasaray 2-1Levski Sofia
Wed Aug 22 Levski Sofia 1-1Galatasaray
Galatasaray (Turkey) beat Levski Sofia (Bulgaria) 3-2 on aggregate
Wed Aug 8 Hajduk Split 1-0Mallorca
Tue Aug 21 Mallorca 2-0Hajduk Split
Mallorca (Spain) beat Hajduk Split (Croatia) 2-1 on aggregate
Wed Aug 8 Halmstads 2-3Anderlecht
Wed Aug 22 Anderlecht 1-1Halmstads
Anderlecht (Belgium) beat Halmstads (Sweden) 4-3 on aggregate
Wed Aug 8 Inter Bratislava 3-3Rosenborg
Wed Aug 22 Rosenborg 4-0Inter Bratislava
Rosenborg (Norway) beat Inter Bratislava (Slovakia) 7-3 on aggregate
Tue Aug 7 Lokomotiv Moscow 3-1Tirol Innsbruck
Sat Sep 8 Tirol Innsbruck 1-0

*

Lokomotiv Moscow
* The original match at Innsbruck rersulted in a 1-0 win for Lokomotiv. However the result was annulled because referee Van der Ende incorrectly booked one player rather than another who was already on a yellow and so should have been sent off. Lokomotiv (Russia) still went through defeating Tirol Innsbruck (Austria) 3-2 on aggregate.
Wed Aug 8 Parma 0-2Lille
Wed Aug 22 Lille 0-1Parma
Lille (France) beat Parma (Italy) 2-1 on aggregate
Wed Aug 8 Porto 2-2Grasshoppers Zurich
Wed Aug 22 Grasshoppers Zurich 2-3Porto
Porto (Portugal) beat Grasshoppers Zurich (Switzerland) 5-4 on aggregate
Wed Aug 8 Rangers 0-0Fenerbahce
Wed Aug 22 Fenerbahce 2-1Rangers
Fenerbahce (Turkey) beat Rangers (Scotland) 2-1 on aggregate
Wed Aug 8 Red Star Belgrade 0-0Bayer Leverkusen
Tue Aug 21 Bayer Leverkusen 3-0Red Star Belgrade
Bayer Leverkusen (Germany) beat Red Star Belgrade (Yugoslavia) 3-0 on aggregate
Tue Aug 7 Shakhtar Donetsk 0-2Borussia Dortmund
Wed Aug 22 Borussia Dortmund 3-1Shakhtar Donetsk
Borussia Dortmund (Germany) beat Shakhtar Donetsk (Ukraine) 5-1 on aggregate
Wed Aug 8 Slavia Prague 1-2Panathinaikos
Wed Aug 22 Panathinaikos 1-0Slavia Prague
Panathinaikos (Greece) beat Slavia Prague (Czech Republic) 3-1 on aggregate
Wed Aug 8 Steaua Bucharest 2-4Dynamo Kiev
Tue Aug 21 Dynamo Kiev 1-1Steaua Bucharest
Dynamo Kiev (Ukraine) beat Steaua Bucharest (Rumania) 5-3 on aggregate
Wed Aug 8 Wisla Krakow 3-4Barcelona
Tue Aug 21 Barcelona 1-0Wisla Krakow
Barcelona (Spain) beat Wisla Krakow (Poland) 5-3 on aggregate
The 16 Third Qualifying Round losers joined the UEFA Cup at the First Round stage. The 16 winners progressed to the Group stages of the Champions League together with the 16 clubs who automatically qualified - Arsenal, Manchester United (England); Lyon, Nantes (France); Bayern Munich, Schalke (Germany); Olympiakos (Greece); Feyenoord, PSV Eindhoven (Holland); Juventus, Lazio, Roma (Italy), Boavista (Portugal); Spartak Moscow (Russia); Deportivo La Coruna, Real Madrid (Spain).
First Group Stage
1st Stage Group A
Anderlecht, Lokomotiv Moscow, Real Madrid, Roma
Qualifiers - Real Madrid & Roma (Lokomotiv Moscow to the UEFA Cup)
Results and Table

1st Stage Group B
Boavista, Borussia Dortmund, Dynamo Kiev, Liverpool
Qualifiers - Liverpool & Boavista (Borussia Dortmund to the UEFA Cup)
Results and Table

1st Stage Group C
Arsenal, Mallorca, Panathinaikos, Schalke
Qualifiers - Panathinaikos & Arsenal (Mallorca to the UEFA Cup)
Results and Table

1st Stage Group D
Galatasaray, Lazio, Nantes, PSV Eindhoven
Qualifiers - Nantes & Galatasaray (PSV Eindhoven to the UEFA Cup)
Results and Table

1st Stage Group E
Celtic, Juventus, Porto, Rosenborg
Qualifiers - Juventus & Porto (Celtic to the UEFA Cup)
Results and Table

1st Stage Group F
Barcelona, Bayer Leverkusen, Fenerbahce, Lyon
Qualifiers - Barcelona & Bayer Leverkusen (Lyon to the UEFA Cup)
Results and Table

1st Stage Group G
Deportivo La Coruna, Lille, Manchester United, Olympiakos
Qualifiers -  Deportivo La Coruna & Manchester United (Lille  to the UEFA Cup)
Results and Table

1st Stage Group H
Bayern Munich, Feyenoord, Spartak Moscow, Sparta Prague
Qualifiers - Bayern Munich & Sparta Prague (Feyenoord to the UEFA Cup)
Results and Table

Second Group Stage
2nd Stage Group A
Bayern Munich, Boavista, Manchester United, Nantes
Qualifiers - Manchester United & Bayern Munich
Results and Table

2nd Stage Group B
Barcelona, Galatasaray, Liverpool, Roma
Qualifiers - Barcelona and Liverpool
Results and Table

2nd Stage Group C
Panathinaikos, Porto, Real Madrid, Sparta Prague
Qualifiers - Real Madrid and Panathinaikos
Results and Table

2nd Stage Group D
Arsenal, Bayer Leverkusen, Deportivo La Coruna, Juventus
Qualifiers - Bayer Leverkusen and Deportivo La Coruna
Results and Table

Quarter-Finals
Tue Apr 2 Bayern Munich 2-1Real Madrid
Wed Apr 10 Real Madrid 2-0Bayern Munich
Real Madrid beat Bayern Munich 3-2 on aggregate
Tue Apr 2 Deportivo La Coruna 0-2Manchester United
Wed Apr 10 Manchester United 3-2Deportivo La Coruna
Manchester United beat Deportivo La Coruna 5-2 on aggregate
Wed Apr 3 Liverpool 1-0Bayer Leverkusen
Tue Apr 9 Bayer Leverkusen 4-2Liverpool
Bayer Leverkusen beat Liverpool 4-3 on aggregate
Wed Apr 3 Panathinaikos 1-0Barcelona
Tue Apr 9 Barcelona 3-1Panathinaikos
Barcelona beat Panathinaikos 3-2 on aggregate
Semi-Finals
Tue Apr 23 Barcelona 0-2Real Madrid
Wed May 1 Real Madrid 1-1Barcelona
Real Madrid beat Barcelona 3-1 on aggregate
Wed Apr 24 Manchester United 2-2Bayer Leverkusen
Tue Apr 30 Bayer Leverkusen 1-1Manchester United
Bayer Leverkusen beat Manchester United on the away goals rule
Final (at Hampden Park, Glasgow)
Wed May 15 Real Madrid 2-1Bayer Leverkusen