CHAMPIONS LEAGUE
  2005/06  Results
First Qualifying Round
Tue Jul 12 Dinamo Minsk1-1Anorthosis Famagusta
Wed Jul 20 Anorthosis Famagusta1-0Dinamo Minsk
Anorthosis Famagusta (Cyprus) beat Dinamo Minsk (Belarus) 2-1 on aggregate
Wed Jul 13 F91 Dudelange0-1NK Zrinjski
Wed Jul 20 NK Zrinjski 0-4F91 Dudelange
F91 Dudelange (Luxembourg) beat NK Zrinjski (Bosnia-Herzegovina) 4-1 on aggregate
Wed Jul 13 FC Haka1-0Pyunik Yerevan
Wed Jul 20 Pyunik Yerevan2-2FC Haka
FC Haka (Finland) beat Pyunik Yerevan (Armenia) 3-2 on aggregate
Wed Jul 13 Glentoran1-2Shelbourne
Wed Jul 20 Shelbourne4-1Glentoran
Shelbourne (Republic of Ireland) beat Glentoran (Northern Ireland) 6-2 on aggregate
Wed Jul 13 HB Torshavn 2-4FBK Kaunas
Tue Jul 19 FBK Kaunas4-0HB Torshavn
FBK Kaunas (Lithuania) beat HB Torshavn (Faeroe Islands) 8-2 on aggregate
Tue Jul 12 Kairat Almaty2-0Artmedia
Wed Jul 20 Artmedia4-1Kairat Almaty
Artmedia (Slovakia) beat Kairat Almaty (Kazakhstan) 4-3 on aggregate 
Wed Jul 13 Liverpool3-0Total Network Solutions
Tue Jul 19 Total Network Solutions0-3Liverpool
Liverpool (England) beat Total Network Solutions (Wales) 6-0 on aggregate
Tue Jul 12 Levadia Tallinn1-0Dinamo Tbilisi
Tue Jul 19 Dinamo Tbilisi 2-0Levadia Tallinn
Dinamo Tbilisi (Georgia) beat Levadia Tallinn (Estonia) 2-1 on aggregate
Tue Jul 12 Neftchi Baku 2-0FH Hafnarfjordur
Wed Jul 20 FH Hafnarfjordur1-2Neftchi Baku
Neftchi Baku (Azerbaijan) beat FH Hafnarfjordur (Iceland) 4-1 on aggregate
Wed Jul 13 NK Gorica 2-0KF Tirana
Wed Jul 20 KF Tirana 3-0NK Gorica
KF Tirana (Albania) beat NK Gorica (Slovenia) 3-2 on aggregate
Tue Jul 12 Rabotnicki 6-0Skonto Riga
Wed Jul 20 Skonto Riga 1-0Rabotnicki
Rabotnicki (Macodonia) beat Skonto Riga (Latvia) 6-1 on aggregate
Tue Jul 12 Sliema Wanderers 1-4Serif Tiraspol
Wed Jul 20 Serif Tiraspol 2-0Sliema Wanderers
Serif Tiraspol (Moldova) beat Sliema Wanderers (Malta) 6-1 on aggregate
Second Qualifying Round
Tue Jul 26 Anderlecht 5-0Neftchi Baku
Wed Aug 3 Neftchi Baku 1-0Anderlecht
Anderlecht (Belgium) beat Neftchi Baku (Azerbaijan) 5-1 on aggregate
Tue Jul 26 Anorthosis Famagusta 3-1Trabzonspor
Wed Aug 3 Trabzonspor 1-0 Anorthosis Famagusta
Anorthosis Famagusta (Cyprus) beat Trabzonspor (Turkey) 3-2 on aggregate
Wed Jul 27 Artmedia 5-0Celtic
Tue Aug 2 Celtic 4-0Artmedia
Artmedia (Slovakia) beat Celtic (Scotland) 5-4 on aggregate
Wed Jul 27 Debreceni VSC 3-0Hajduk Split
Wed Aug 3 Hajduk Split 0-5Debreceni VSC
Debreceni VSC (Hungary) beat Hajduk Split (Croatia) 8-0 on aggregate
Tue Jul 26 Dinamo Tbilisi 0-2Brondby
Wed Aug 3 Brondby 3-1Dinamo Tbilisi
Brondby (Denmark) beat Dinamo Tbilisi (Georgia) 5-1 on aggregate
Tue Jul 26 Dynamo Kiev 2-2FC Thun
Wed Aug 3 FC Thun 1-0Dynamo Kiev
FC Thun (Switzerland) beat Dynamo Kiev (Ukraine) 3-2 on aggregate
Wed Jul 27 F91 Dudelange 1-6Rapid Vienna
Wed Aug 3 Rapid Vienna 3-2F91 Dudelange
Rapid Vienna (Austria) beat F91 Dudelange (Luxembourg) 9-3 on aggregate
Tue Jul 26 FBK Kaunas 1-3Liverpool
Tue Aug 2 Liverpool 2-0FBK Kaunas
Liverpool (England) beat FBK Kaunas (Lithuania) 5-1 on aggregate
Wed Jul 27 KF Tirana 0-2CSKA Sofia
Wed Aug 3 CSKA Sofia 2-0KF Tirana
CSKA Sofia (Bulgaria) beat KF Tirana (Albania) 4-0 on aggregate
Wed Jul 27 Malmo 3-2Maccabi Haifa
Wed Aug 3 Maccabi Haifa 2-2Malmo
Malmo (Sweden) beat Maccabi Haifa (Israel) 5-4 on aggregate
Wed Jul 27 Partizan Belgrade 1-0Serif Tiraspol
Wed Aug 3 Serif Tiraspol 0-1Partizan Belgrade
Partizan Belgrade (Serbia-Montenegro) beat Serif Tiraspol (Moldova) 2-0 on aggregate
Wed Jul 27 Rabotnicki 1-1Lokomotiv Moscow
Wed Aug 3 Lokomotiv Moscow 2-0Rabotnicki
Lokomotiv Moscow (Russia) beat Rabotnicki (Macedonia) 3-1 on aggregate
Wed Jul 27 Shelbourne 0-0Steaua Bucharest
Wed Aug 3 Steaua Bucharest 4-1Shelbourne
Steaua Bucharest (Rumania) beat Shelbourne (Repblic of Ireland) 4-1 on aggregate
Tue Jul 26 Valerenga 1-0FC Haka
Wed Aug 3 FC Haka 1-4Valerenga
Valerenga (Norway) beat FC Haka (Finland) 5-1 on aggregate
Third Qualifying Round
Wed Aug 10 Anderlecht 2-1Slavia Prague
Wed Aug 24 Slavia Prague 0-2Anderlecht
Anderlecht (Belgium) beat Slavia Prague (Czech Republic) 4-1 on aggregate
Tue Aug 9 Anorthosis Famagusta 1-2Rangers
Wed Aug 24 Rangers 2-0Anorthosis Famagusta
Rangers (Scotland) beat Anorthosis Famagusta (Cyprus) 4-1 on aggregate
Wed Aug 10 Artmedia 0-0Partizan Belgrade
Tue Aug 23 Partizan Belgrade 0-0Artmedia
Artmedia (Slovakia) beat Partizan Belgrade (Serbia-Montenegro) 4-3 on penalties after finishing 0-0 on aggregate
Wed Aug 10 Brondby 2-2Ajax
Wed Aug 24 Ajax 3-1Brondby
Ajax (Holland) beat Brondby (Denmark) 5-3 on aggregate
Wed Aug 10 CSKA Sofia 1-3Liverpool
Tue Aug 23 Liverpool 0-1CSKA Sofia
Liverpool (England) beat CSKA Sofia (Bulgaria) 3-2 on aggregate
Tue Aug 9 Everton 1-2Villarreal
Wed Aug 24 Villarreal 2-1Everton
Villarreal (Spain) beat Everton (England) 4-2 on aggregate
Wed Aug 10 FC Basle 2-1Werder Bremen
Wed Aug 24 Werder Bremen 3-0FC Basle
Werder Bremen (Germany) beat FC Basle (Switzerland) 4-2 on aggregate
Wed Aug 10 Malmo 0-1FC Thun
Tue Aug 23 FC Thun 3-0 Malmo
FC Thun (Switzerland) beat Malmo (Sweden) 4-0 on aggregate
Tue Aug 9 Manchester United 3-0Debreceni VSC
Wed Aug 24 Debreceni VSC 0-3Manchester United
Manchester United (England) beat Debreceni (Hungary) 6-0 on aggregate
Wed Aug 10 Rapid Vienna 1-1Locomotiv Moscow
Tue Aug 23 Lokomotiv Moscow 0-1Rapid Vienna
Rapid Vienna (Austria) beat Lokomotiv Moscow (Russia) 2-1 on aggregate
Tue Aug 9 Real Betis 1-0Monaco
Tue Aug 23 Monaco 2-2Real Betis
Real Betis (Spain) beat Monaco (France) 3-2 on aggregate
Wed Aug 10 Shakhtar Donetsk 0-2Inter Milan
Wed Aug 24 Inter Milan 1-1Shakhtar Donetsk
Inter Milan (Italy) beat Shakhtar Donetsk (Ukraine) 3-1 on aggregate
Wed Aug 10 Sporting Lisbon 0-1Udinese
Tue Aug 23 Udinese 3-2Sporting Lisbon
Udinese (Italy) beat Sporting Lisbon (Portugal) 4-2 on aggregate
Wed Aug 10 Steaua Bucharest 1-1Rosenborg
Tue Aug 23 Rosenborg 3-2Steaua Bucharest
Rosenborg (Norway) beat Steaua Bucharest (Rumania) 4-3 on aggregate
Tue Aug 9 Valerenga 1-0FC Bruges
Wed Aug 24 FC Bruges 1-0Valerenga
FC Bruges (Belgium) beat Valerenga (Norway) 4-3 on penalties after finishing 1-1 on aggregate
Tue Aug 9 Wisla Krakow 3-1Panathinaikos
Tue Aug 23 Panathinaikos 4-1Wisla Krakow
Panathinaikos (Greece) beat Wisla Krakow (Poland) 5-4 on aggregate
The 16 Third Qualifying Round losers joined the UEFA Cup at the First Round stage. The 16 winners progressed to the Group stages of the Champions League together with the 16 clubs who automatically qualified -  Arsenal, Chelsea (England); Sparta Prague (Czech Republic); Lille, Lyon (France); Bayern Munich, Schalke (Germany); Olympiakos (Greece); PSV Eindhoven (Holland); AC Milan, Juventus (Italy), Benfica, Porto (Portugal); Barcelona, Real Madroid (Spain); Fenerbahce (Turkey).
Group Stage
Group A
Bayern Munich, FC Bruges, Juventus, Rapid Vienna
Qualifiers - Juventus & Bayern Munich (FC Bruges to the UEFA Cup)
Results and Table

Group B
Ajax, Arsenal, FC Thun, Sparta Prague
Qualifiers - Arsenal & Ajax (FC Thun to the UEFA Cup)
Results and Table

Group C
Barcelona, Panaithinaikos, Udinese, Werder Bremen
Qualifiers - Barcelona & Weder Bremen (Udinese to the UEFA Cup)
Results and Table

Group D
Benfica, Lille, Manchester United, Villarreal
Qualifiers - Villarreal & Benfica  (Lille to the UEFA Cup)
Results and Table

Group E
AC Milan, Fenerbahce, PSV Eindhoven, Schalke
Qualifiers - AC Milan & PSV Eindhoven (Schalke to the UEFA Cup)
Results and Table

Group F
Lyon, Olympiakos, Real Madrid, Rosenborg
Qualifiers - Lyon, Real Madrid (Rosenborg to the UEFA Cup)
Results and Table

Group G
Anderlecht, Chelsea, Liverpool, Real Betis
Qualifiers -  Liverpool & Chelsea (Real Betis  to the UEFA Cup)
Results and Table

Group H
Artmedia, Inter Milan, Porto, Rangers
Qualifiers - Inter Milan & Rangers (Artmedia to the UEFA Cup)
Results and Table

Round of last 16
Wed Feb 22 Ajax 2-2Inter Milan
Tue Mar 14 Inter Milan 1-0Ajax
Inter Milan (Italy) beat Ajax (Holland) 3-2 on aggregate
Tue Feb 21 Bayern Munich 1-1AC Milan
Wed Mar 8 AC Milan 4-1Bayern Munich
AC Milan (Italy) beat Bayern Munich (Germany) 5-2 on aggregate
Tue Feb 21 Benfica 1-0Liverpool
Wed Mar 8 Liverpool 0-2Benfica
Benfica (Portugal) beat Liverpool (England) 3-0 on aggregate
Wed Feb 22 Chelsea 1-2Barcelona
Tue Mar 7 Barcelona 1-1Chelsea
Barcelona (Spain) beat Chelsea (England) 3-2 on aggregate
Tue Feb 21 PSV Eindhoven 0-1Lyon
Wed Mar 8 Lyon 4-0PSV Eindhoven
Lyon (France) beat PSV Eindhoven (Holland) 5-0 on aggregate
Wed Feb 22 Rangers 2-2Villarreal
Tue Mar 7 Villarreal 1-1Rangers
Villarreal (Spain) beat Rangers (Scotland) on away goals after finishing 3-3 on aggregate
Tue Feb 21 Real Madrid 0-1Arsenal
Wed Mar 8 Arsenal 0-0Real Madrid
Arsenal (England) beat Real Madrid (Spain) 1-0 on aggregate
Wed Feb 22 Werder Bremen 3-2Juventus
Tue Mar 7 Juventus 2-1Werder Bremen
Juventus (Italy) beat Werder Bremen (Germany) on away goals after finishing 4-4 on aggregate
Quarter-Finals
Tue  Mar 28 Arsenal 2-0Juventus
Wed Apr 5 Juventus 0-0Arsenal
Arsenal beat Juventus 2-0 on aggregate
Tue  Mar 28 Benfica 0-0Barcelona
Wed Apr 5 Barcelona 2-0Benfica
Barcelona beat Benfica 2-0 on aggregate
Wed  Mar 29 Inter Milan 2-1Villarreal
Tue Apr 4 Villarreal 1-0Inter Milan
Villarreal beat Inter Milan on away goals after finishing 2-2 on aggregate
Wed  Mar 29 Lyons 0-0AC Milan
Tue Apr 4 AC Milan 3-1Lyons
AC Milan beat Lyons 3-1 on aggregate
Semi-Finals
Tue Apr 18 AC Milan 0-1Barcelona
Wed Apr 26 Barcelona 0-0AC Milan
Barcelona beat AC Milan 1-0 on aggregate
Wed Apr 19 Arsenal 1-0Villarreal
Tue Apr 25 Villarreal 0-0Arsenal
Arsenal beat Villarreal 1-0 on aggregate
Final (at the Stade de France, Paris)
Wed May 17 Barcelona 2-1Arsenal

 


For all past winners of the 
Footballer of the Year and Player of the Year
awards

click here

 

Google
Web footballsite.co.uk