F.A. Cup
                                                   1958/59  Results
* denotes non-league club
First Round
Sat Nov 15 Accrington Stanley5-1Workington
Sat Nov 15 Ashford Town*0-1Crystal Palace
Sat Nov 15 Brentford 3-2Exeter City
Tue Nov 18 Bury 1-0York City
Sat Nov 15 Buxton* 4-1Crook Town*
Sat Nov 15 Chelmsford City* 0-0Worcester City*
Thu Nov 20 Worcester City*3-1

Chelmsford City*

Sat  Nov 15 Chester3-2Boston United*
Sat Nov 15 Chesterfield 3-0Rhyl*
Sat Nov 15 Colchester United2-0Bath City*
Sat Nov 15 Crewe Alexandra2-2South Shields*
Wed Nov 19 South Shields*5-0

Crewe Alexandra

Sat Nov 15 Denaby United* 0-2Oldham Athletic
Sat Nov 15 Doncaster Rovers5-0Consett*
Sat Nov 15 Gateshead1-4Bradford Park Avenue
Sat Nov 15 Guildford City* 1-2Hereford United*
Sat Nov 15 Hartlepools United 1-1Rochdale
Wed Nov 19 Rochdale3-3

Hartlepools United

Thu Nov 27 Hartlepools United2-1

Rochdale

(the match was played at Old Trafford, Manchester United FC)
Sat Nov 15 Headington United* 3-2Margate*
Sat Nov 15 Heanor Town* 1-5Carlisle United
Sat Nov 15 Hitchin Town* 1-1Millwall
Mon Nov 17 Millwall2-1

Hitchin Town*

Sat Nov 15 Hull City0-1Stockport County
Sat Nov 15 Kings Lynn* 2-1Merthyr Tydfil*
Sat Nov 15 Mansfield Town3-4Bradford City
Sat Nov 15 Morecambe* 1-2Blyth Spartans*
Sat Nov 15 Newport (Isle of Wight)* 0-0Shrewsbury Town
Thu Nov 20 Shrewsbury Town5-0

Newport (Isle of Wight)*

Sat Nov 15 Northampton Town 2-0Wycombe Wanderers*
Sat Nov 15 Norwich City 3-1Ilford*
Sat Nov 15 Notts County 1-2Barrow
Sat Nov 15 Peterborough United* 2-2Kettering Town*
Thu Nov 20 Kettering Town* 2-3

Peterborough United*

Sat Nov 15 Plymouth Argyle2-2Gillingham
Wed Nov 19 Gillingham1-4

Plymouth Argyle

Sat Nov 15 Southampton 4-1Woking*
Sat Nov 15 Southend United 0-0Yeovil Town*
Thu Nov 20 Yeovil Town* 1-0

Southend United

Sat Nov 15 Southport0-2Halifax Town
Sat Nov 15 Swindon Town 5-0Aldershot
Sat Nov 15 Tooting & Mitcham United* 3-1Bournemouth
Sat Nov 15 Torquay United1-0Port Vale
Sat Nov 15 Tranmere Rovers8-1Bishop Auckland*
Sat Nov 15 Walsall 0-1Queens Park Rangers
Sat Nov 15 Watford 1-1Reading
Wed Nov 19 Reading0-2

Watford

Sat Nov 15 Weymouth* 2-5Coventry City
Sat Nov 15 Wisbech Town* 2-2Newport County
Mon Nov 17 Newport County4-1

Wisbech Town*

Sat Nov 15 Wrexham 1-2Darlington
Second  Round
Sat Dec 6 Accrington Stanley 6-1Buxton*
Sat Dec 6 Barrow 2-0Hartlepools United
Sat Dec 6 Blyth Spartans* 3-4Stockport County
Sat Dec 6 Bradford Park Avenue0-2Bradford City
Sat Dec 6 Brentford3-1Kings Lynn*
Sat Dec 6 Carlisle United 0-0Chesterfield
Wed Dec 10 Chesterfield 1-0

Carlisle United

Sat Dec 6 Chester 1-1Bury
Tue Dec 9 Bury 2-1

Chester

Sat Dec 6 Colchester United 1-1Yeovil Town*
Thu Dec 11 Yeovil Town* 1-7

Colchester United

Sat Dec 6 Coventry City 1-3Plymouth Argyle
Sat Dec 6 Crystal Palace2-2Shrewsbury Town
Thu Dec 11 Shrewsbury Town 2-2

Crystal Palace

Mon Dec 15 Crystal Palace 4-1

Shrewsbury Town

(the match was played at Molineux, Wolverhampton Wanderers FC)
Sat Dec 6 Halifax Town1-1Darlington
Wed Dec 10 Darlington 3-0

Halifax Town

Sat Dec 6 Hereford United* 0-2Newport County
Sat Dec 6 Oldham Athletic2-0South Shields*
Sat Dec 6 Peterborough United* 4-2Headington United*
Sat Dec 6 Queens Park Rangers0-1Southampton
Sat Dec 6 Swindon Town 1-1Norwich City
Thu Dec 11 Norwich City 1-0

Swindon Town

Sat Dec 6 Tooting & Mitcham United* 2-1Northampton Town
Sat Dec 6 Torquay United 2-0Watford
Sat Dec 6 Tranmere Rovers 1-2Doncaster Rovers
Sat Dec 6 Worcester City* 5-2Millwall
Third  Round  
Sat Jan 10 Accrington Stanley3-0Darlington
Sat Jan 10 Aston Villa2-1Rotherham United
Sat Jan 10 Barrow2-4Wolverhampton Wanderers
Sat Jan 10 Blackburn Rovers4-2Leyton Orient
Sat Jan 10 Brentford2-0Barnsley
Sat Jan 10 Brighton & Hove Albion0-2Bradford City
Sat Jan 10 Bristol Rovers 0-4Charlton Athletic
Sat Jan 10 Bury0-1Arsenal
Sat Jan 10 Colchester United2-0Chesterfield
Sat Jan 10 Derby County2-2Preston North End
Mon Jan 19 Preston North End 4-2

Derby County

Mon Jan 19 Doncaster Rovers0-2Bristol City
Sat Jan 10 Everton4-0Sunderland
Sat Jan 10 Fulham0-0Peterborough United*
Sat Jan 24 Peterborough United* 0-1

Fulham

Sat Jan 10 Grimsby Town2-2Manchester City
Sat Jan 24 Manchester City 1-2

Grimsby Town

Sat Jan 10 Ipswich Town1-0Huddersfield Town
Sat Jan 10 Leicester City1-1Lincoln City
Wed Jan 14 Lincoln City 0-2

Leicester City

Sat Jan 10 Luton Town5-1Leeds United
Sat Jan 24 Middlesbrough0-1Birmingham City
Mon Jan 19 Newcastle United1-4Chelsea
Sat Jan 10 Newport County 0-0Torquay United
Wed Jan 14 Torquay United 0-1

Newport County

Sat Jan 10 Norwich City3-0Manchester United
Sat Jan 10 Plymouth Argyle0-3Cardiff City
Sat Jan 10 Portsmouth3-1Swansea Town
Sat Jan 10 Scunthorpe United0-2Bolton Wanderers (holders)
Sat Jan 10 Sheffield United 2-0Crystal Palace
Mon Jan 19 Sheffield Wednesday0-2West Bromwich Albion
Sat Jan 10 Southampton1-2Blackpool
Wed Jan 14 Stockport County1-3Burnley
Sat Jan 10 Stoke City5-1Oldham Athletic
Sat Jan 10 Tooting & Mitcham United* 2-2Nottingham Forest
Sat Jan 24 Nottingham Forest 3-0

Tooting & Mitcham*

Sat Jan 10 Tottenham Hotspur2-0West Ham United
Thu Jan 15 Worcester City* 2-1Liverpool
Fourth  Round
Sat Jan 24 Accrington Stanley0-0Portsmouth
Wed Jan 28 Portsmouth4-1

Accrington Stanley

Wed Jan 28 Birmingham City1-1Fulham
Wed Feb 4 Fulham2-3

Birmingham City

Wed Jan 28 Blackburn Rovers1-2Burnley
Sat Jan 24 Bristol City1-1Blackpool
Wed Jan 28 Blackpool1-0

Bristol City

Sat Jan 24 Charlton Athletic2-2Everton
Wed Jan 28 Everton4-1

Charlton Athletic

Sat Jan 24 Chelsea1-2Aston Villa
Sat Jan 24 Colchester United2-2Arsenal
Wed Jan 28 Arsenal4-0

Colchester United

Sat Jan 24 Leicester City1-1Luton Town
Wed Jan 28 Luton Town4-1

Leicester City

Sat Jan 24 Norwich City3-2Cardiff City
Wed Jan 28 Nottingham Forest4-1Grimsby Town
Sat Jan 24 Preston North End3-2Bradford City
Sat Jan 24 Stoke City0-1Ipswich Town
Sat Jan 24 Tottenham Hotspur4-1Newport County
Sat Jan 24 West Bromwich Albion2-0Brentford
Sat Jan 24 Wolverhampton Wanderers1-2Bolton Wanderers (holders)
Sat Jan 24 Worcester City* 0-2Sheffield United
Fifth  Round
Sat Feb 14 Arsenal2-2Sheffield United
Wed Feb 18 Sheffield United3-0

Arsenal

Sat Feb 14 Birmingham City1-1Nottingham Forest
Wed Feb 18 Nottingham Forest1-1

Birmingham City

Mon Feb 23 Nottingham Forest5-0

Birmingham City

(the match was played at Filbert Street, Leicester City FC)
Sat Feb 14 Blackpool3-1West Bromwich Albion
Sat Feb 14 Bolton Wanderers (holders) 2-2Preston North End
Wed Feb 18 Preston North End1-1

Bolton Wanderers (holders)

Mon Feb 23 Bolton W. (holders) 1-0

Preston North End

(the match was played at Ewood Park, Blackburn Rovers FC)
Sat Feb 14 Burnley1-0Portsmouth
Sat Feb 14 Everton1-4Aston Villa
Sat Feb 14 Ipswich Town2-5Luton Town
Sat Feb 14 Tottenham Hotspur1-1Norwich City
Wed Feb 18 Norwich City1-0

Tottenham Hotspur

Sixth  Round
Sat Feb 28 Aston Villa0-0Burnley
Tue Mar 3 Burnley0-2

Aston Villa

Sat Feb 28 Blackpool1-1Luton Town
Wed Mar 4 Luton Town1-0

Blackpool

Sat Feb 28 Nottingham Forest2-1Bolton Wanderers  (holders)
Sat Feb 28 Sheffield United1-1Norwich City
Wed Mar 4 Norwich City3-2

Sheffield United

Semi-Finals
Sat Mar 14 Luton Town1-1Norwich City
Played at White Hart Lane, Tottenham Hotspur FC
Wed Mar 18 Luton Town1-0

Norwich City

Played at St Andrews, Birmingham City FC
Sat Mar 14 Nottingham Forest1-0Aston Villa
Played at Hillsborough, Sheffield Wednesday FC
Final (at Wembley)
Sat May 2 Nottingham Forest2-1Luton Town

 

Question:

Who is the only person to have played first-class County cricket and won a World Cup winners medal at football?  
Click for answer
For hundreds of more quiz questions click on Quiz

Google
Web footballsite.co.uk