F.A. Cup
        1993/94  Results
* denotes non-league club
First Round
Sun Nov 14 Accrington Stanley* 2-3Scunthorpe United
(the match was played at Turf Moor, Burnley FC)
Sat Nov 13 Barnet 2-1

Carshalton Athletic*

Sat Nov 13 Bournemouth 4-2Brighton & Hove Albion
Sat Nov 13 Bradford City 0-0Chester City
Tue Nov 30 Chester City 1-0

Bradford City

Sun Nov 14 Bristol Rovers 1-2Wycombe Wanderers
Sat Nov 13 Burnley 0-0York City
Tue Nov 30 York City 2-3

Burnley

Sun Nov 14 Cambridge City* 0-1Hereford United
Sat Nov 13 Cambridge United0-0Reading
Wed Nov 24 Reading 1-2

Cambridge United

Sat Nov 13 Chesterfield 0-1Rochdale
Sat Nov 13 Colchester United3-4Sutton United*
Sat Nov 13 Crewe Alexandra 4-2Darlington
Sat Nov 13 Enfield* 0-0Cardiff City
Tue Nov 30 Cardiff City 1-0

Enfield*

Sat Nov 13 Farnborough Town* 1-3Exeter City
Sat Nov 13 Gretna* 2-3Bolton Wanderers
(the venue was switched to Burnden Park, Bolton Wanderers FC)
Sun Nov 14 Halifax Town* 2-1West Bromwich Albion
Sat Nov 13 Kidderminster Harriers* 3-0Kettering Town*
Sat Nov 13 Knowsley United* 1-4Carlisle United
(the match was played at Goodison Park, Everton FC)
Fri Nov 12 Leek Town* 2-2Wigan Athletic
Tue Nov 30 Wigan 3-0

Leek Town*

Sat Nov 13 Leyton Orient2-1Gravesend & Northfleet*
Sat Nov 13 Macclesfield Town* 2-0Hartlepool United
Sat Nov 13 Mansfield Town 1-2Preston North End
Sat Nov 13 Marlow* 0-2Plymouth Argyle
Sat Nov 13 Metropolitan Police*0-2Crawley Town*
Sat Nov 13 Moseley*0-4Bath City*
Sat Nov 13 Northampton Town1-2Bromsgrove Rovers*
Sat Nov 13 Port Vale 2-0Blackpool
Sat Nov 13 Rotherham United 1-2Stockport County
Sat Nov 13 Runcorn* 0-1Hull City
(Abandoned after 29 minutes for safety reasons after the collapse of a wall - match void)
Tue Nov 23 Runcorn*0-2

Hull City

(the match was played at Witton Albion FC)
Sat Nov 13 Scarborough 1-0Bury
Sat Nov 13 Shrewsbury Town1-1Doncaster Rovers
Wed Dec 1 Doncaster Rovers1-2

Shrewsbury Town

Sat Nov 13 Slough Town* 1-2Torquay United
Sat Nov 13 Stalybridge Celtic* 1-1Marine*
Mon Nov 29 Marine* 4-4

Stalybridge Celtic*

(Stalybridge won 4-2 on penalties)
Sat Nov 13 Swansea City 1-1Nuneaton Borough*
Tue Nov 23 Nuneaton Borough*2-1

Swansea City

Sat Nov 13 Telford United* 1-1Huddersfield Town
Tue Nov 23 Huddersfield Town1-0

Telford United*

Sat Nov 13 VS Rugby* 0-3Brentford
Sat Nov 13 Witton Albion*0-2Lincoln City
Sat Nov 13 Woking* 2-2Weston-Super-Mare*
Tue Nov 23 Weston Super Mare*0-1

Woking*

Sat Nov 13 Wrexham1-1Walsall
Tue Nov 23 Walsall2-0

Wrexham

Sat Nov 13 Yeading* 0-0Gillingham
(the match was played at Hayes FC)
Tue Nov 30 Gillingham3-1

Yeading*

Mon Nov 15 Yeovil Town* 1-0Fulham
Second Round
Sun Dec 5 Bath City* 2-1Hereford United
Sat Dec 4 Bournemouth 1-1

Nuneaton Borough*

Wed Dec 15 Nuneaton Borough* 0-1

Bournemouth

Sat Dec 4 Brentford 1-3Cardiff City
Sat Dec 4 Burnley4-1Rochdale
Sun Dec 4 Carlisle United3-1Stalybridge Celtic*
Sat Dec 4 Chester City 2-0Hull City
Sat Dec 4 Crawley Town* 1-2Barnet
Sat Dec 4 Crewe Alexandra 2-1Macclesfield Town*
Sat Dec 4 Kidderminster Harriers* 1-0Woking*
Sat Dec 4 Leyton Orient 1-1Exeter City
Tue Dec 14 Exeter City 2-2

Leyton Orient

(Exeter won 5-4 on penalties)
Sat Dec 4 Lincoln City 1-3Bolton Wanderers
Sat Dec 4 Plymouth Argyle2-0Gillingham
Fri Dec 3 Port Vale1-0Huddersfield Town
Sat Dec 4 Shrewsbury Town0-1Preston North End
Sat Dec 4 Stockport County5-1Halifax Town*
Sat Dec 4 Torquay United0-1Sutton United*
Sat Dec 4 Walsall1-1Scunthorpe United
Tue Dec 14 Scunthorpe United 0-0

Walsall

(Scunthorpe won 7-6 on penalties)
Sat Dec 4 Wigan Athletic 1-0Scarborough
Sat Dec 4 Wycombe Wanderers 1-0Cambridge United
Sat Dec 4 Yeovil Town* 0-2Bromsgrove Rovers*
Third Round
Sat Jan 8 Barnet 0-0Chelsea
(the venue was switched to Stamford Bridge, Chelsea FC)
Wed Jan 19 Chelsea 4-0

Barnet

Sat Jan 8 Birmingham City 1-2

Kidderminster Harriers*

Sat Jan 8 Blackburn Rovers 3-3

Portsmouth

Wed Jan 19 Portsmouth 1-3

Blackburn Rovers

Sat Jan 8 Bolton Wanderers 1-1

Everton

Wed Jan 19 Everton 2-3

Bolton Wanderers

Sat Jan 8 Bristol City 1-1

Liverpool

(abandoned after 65 minutes due to a floodlight failure - match void)
Wed Jan 19 Bristol City 1-1

Liverpool

Tue Jan 25 Liverpool 0-1

Bristol City

Sat Jan 8 Bromsgrove Rovers* 1-2

Barnsley

Sat Jan 8 Cardiff City 2-2 Middlesbrough
Wed Jan 19 Middlesbrough 1-2

Cardiff City

Sat Jan 8 Charlton Athletic 3-0 Burnley
Sat Jan 8 Exeter City 0-1 Aston Villa
Sat Jan 8 Grimsby Town 1-0 Wigan Athletic
Sat Jan 8 Leeds United 3-1 Crewe Alexandra
Tue Jan 18 Luton Town 1-0 Southend United
Sat Jan 8 Manchester City 4-1 Leicester City
Mon Jan 10 Millwall 0-1 Arsenal (holders)
Sat Jan 8 Newcastle United 2-0 Coventry City
Sat Jan 8 Notts County 3-2 Sutton United*
Sat Jan 8 Oldham Athletic 2-1 Derby County
Sat Jan 8 Oxford United 2-0 Tranmere Rovers
Sat Jan 8 Peterborough United 1-1 Tottenham Hotspur
Wed Jan 19 Tottenham Hotspur 1-1

Peterborough United

(Spurs won 5-4 on penalties)
Sat Jan 8 Plymouth Argyle 1-0 Chester City
Sat Jan 8 Preston North End 2-1 Bournemouth
Sun Jan 9 Sheffield United 0-1 Manchester United
Sat Jan 8 Sheffield Wednesday 1-1 Nottingham Forest
Wed Jan 19 Nottingham Forest 0-2

Sheffield Wednesday

Sat Jan 8 Southampton 1-1 Port Vale
Tue Jan 18 Port Vale 1-0

Southampton

Sat Jan 8 Stockport County 2-1 Queens Park Rangers
Sat Jan 8 Stoke City 0-0 Bath City*
Tue Jan 18 Bath City* 1-4

Stoke City

Sat Jan 8 Sunderland 1-1 Carlisle United
Tue Jan 18 Carlisle United 0-1

Sunderland

Sat Jan 8 Swindon Town 1-1 Ipswich Town
Tue Jan 18 Ipswich Town 2-1

Swindon Town

Sat Jan 8 West Ham United 2-1 Watford
Sat Jan 8 Wimbledon 3-0 Scunthorpe United
Sat Jan 8 Wolverhampton W. 1-0 Crystal Palace
Sat Jan 8 Wycombe Wanderers 0-2 Norwich City
Fourth Round
Mon Jan 31 Bolton Wanderers 2-2Arsenal (holders)
Wed Feb 9 Arsenal (holders) 1-3

Bolton Wanderers

Sat Jan 29 Cardiff City 1-0

Manchester City

Sat Jan 29 Charlton Athletic 0-0

Blackburn Rovers

Tue Feb 8 Blackburn Rovers 0-1

Charlton Athletic

Sat Jan 29 Chelsea 1-1 Sheffield Wednesday
Wed Feb 9 Sheffield Wednesday 1-3

Chelsea

Sat Jan 29 Grimsby Town 1-2 Aston Villa
Sat Jan 29 Ipswich Town 3-0 Tottenham Hotspur
Sat Jan 29 Kidderminster Harriers* 1-0 Preston North End
Sat Jan 29 Newcastle United 1-1 Luton Town
Wed Feb 9 Luton Town 2-0

Newcastle United

Sun Jan 30 Norwich City 0-2 Manchester United
Sat Jan 29 Notts County 1-1 West Ham United
Wed Feb 9 West Ham United 1-0

Notts County

Sat Jan 29 Oldham Athletic 0-0 Stoke City
Wed Feb 9 Stoke City 0-1

Oldham Athletic

Sat Jan 29 Oxford United 2-2 Leeds United
Wed Feb 9 Leeds United 2-3

Oxford United

Sat Jan 29 Plymouth Argyle 2-2 Barnsley
Wed Feb 9 Barnsley 1-0

Plymouth Argyle

Sat Jan 29 Port Vale 0-2 Wolverhampton Wanderers
Wed Feb 9 Stockport County 0-4 Bristol City
Sat Jan 29 Wimbledon 2-1

Sunderland

Fifth Round
Sun Feb 20 Bolton Wanderers 1-0 Aston Villa
Sat Feb 19 Bristol City 1-1 Charlton Athletic
Wed Mar 2 Charlton Athletic 2-0

Bristol City

Sun Feb 20 Cardiff City 1-2 Luton Town
Sat Feb 19 Kidderminster Harriers* 0-1 West Ham United
Sat Feb 19 Oldham Athletic 1-0 Barnsley
Sat Feb 19 Oxford United 1-2 Chelsea
Sun Feb 20 Wimbledon 0-3 Manchester United
Sat Feb 19 Wolverhampton Wanderers 1-1 Ipswich Town
Wed Mar 2 Ipswich Town 1-2

Wolverhampton Wanderers

Sixth Round
Sat Mar 12 Bolton Wanderers 0-1 Oldham Athletic
Sun Mar 13 Chelsea 1-0 Wolverhampton Wanderers
Sat Mar 12 Manchester United 3-1 Charlton Athletic
Mon Mar 14 West Ham United 0-0 Luton Town
Wed Mar 23 Luton Town 3-2

West Ham United

Semi-Finals
Sat Apr 9 Chelsea 2-0 Luton Town
Played at Wembley Stadium
Sun Apr 10 Manchester United 1-1 Oldham Athletic
Played at Wembley Stadium
Wed Apr 13 Manchester United 4-1

Oldham Athletic

Played at Maine Road, Manchester City FC
Final (at Wembley Stadium)
Sat May 14 Manchester United 4-0 Chelsea

 


For every result, date. venue, teams, scorers, 
referees and programmes in 
European Super Cup matches

click here

 

Google
Web footballsite.co.uk