F.A. Cup
 1999/2000  Results
* denotes non-league club
First Round
Sat Oct 30 Aldershot Town* 1-1Hednesford Town*
Mon Nov 8 Hednesford Town* 1-2

Aldershot Town*

Sun Oct 31 Barnet 0-1Burnley
Sat Oct 30 Bath City* 0-2Hendon*
Sat Oct 30 Blackpool 2-0Stoke City
Sat Oct 30 Brentford 2-2Plymouth Argyle
Tue Nov 9 Plymouth Argyle 2-1

Brentford

Sat Oct 30 Bristol City 3-2Mansfield Town
Sun Oct 31 Bristol Rovers 0-1Preston North End
Sat Oct 30 Burton Albion* 0-0Rochdale
Tue Nov 9 Rochdale 3-0

Burton Albion*

Sat Oct 30 Cambridge City* 0-2Wigan Athletic
Sat Oct 30 Cambridge United 1-0Gateshead*
Sat Oct 30 Cheltenham Town 1-1Gillingham
Tue Nov 9 Gillingham 3-2

Cheltenham Town

Sat Oct 30 Chesterfield 1-2Enfield*
Sat Oct 30 Darlington 2-1Southport*
Sat Oct 30 Doncaster Rovers* 0-2Halifax Town
Sat Oct 30 Exeter City 2-1Eastwood Town*
Sat Oct 30 Forest Green Rovers* 6-0Guiseley*
Sun Oct 31 Hartlepool United 1-0Millwall
Sat Oct 30 Hayes* 2-1Runcorn*
Sat Oct 30 Hereford United* 1-0York City
Sat Oct 30 Ilkeston Town* 2-1Carlisle United
Sat Oct 30 Leyton Orient 1-1Cardiff City
Tue Nov 9 Cardiff City 3-1

Leyton Orient

Sat Oct 30 Lincoln City 1-0Welling United*
Sat Oct 30 Luton Town 4-2Kingstonian*
Sat Oct 30 Macclesfield Town 0-0Hull City
Tue Nov 9 Hull City 4-0

Macclesfield Town

Tue Nov 2 Merthyr Tydfil* 2-2Stalybridge Celtic*
Tue Nov 9 Stalybridge Celtic* 3-1

Merthyr Tydfil*

Sat Oct 30 Notts County 1-1Bournemouth
Tue Nov 9 Bournemouth 4-2

Notts County

Sat Oct 30 Oldham Athletic 4-0Chelmsford City*
Sat Oct 30 Oxford United 3-2Morecambe*
Sat Oct 30 Peterborough United 1-1Brighton & Hove Albion
Tue Nov 9 Brighton & Hove Albion 3-0

Peterborough United

Sat Oct 30 Reading 4-2Yeovil Town*
Sat Oct 30 Rotherham United 3-0Worthing*
Fri Oct 29 Rushden & Diamonds* 2-0Scunthorpe United
Sat Oct 30 Shrewsbury Town 2-1Northampton Town
Sat Oct 30 St Albans City* 0-2Bamber Bridge*
Sat Oct 30 Swansea City 2-1Colchester United
Sat Oct 30 Tamworth* 2-2Bury
Tue Nov 9 Bury 2-1

Tamworth*

Sat Oct 30 Torquay United 1-0Southend United
Sat Oct 30 Whyteleafe* 0-0Chester City
Tue Nov 9 Chester City 3-1

Whyteleafe*

Sat Oct 30 Wrexham 1-1Kettering Town*
Wed Nov 10 Kettering Town* 0-2

Wrexham

Sat Oct 30 Wycombe Wanderers 1-1Oxford City*
Tue Nov 9 Oxford City* 1-1

Wycombe Wanderers

(Played at Adams Park, Wycombe - the match was abandoned due to an electrical fire under a stand before the penalty shoot-out could take place)
Tue Nov 16 Oxford City* 0-1

Wycombe Wanderers

(the match was played at the Manor Ground, Oxford United FC)
Second Round
Sat Nov 20 Blackpool 2-0Hendon*
Sat Nov 20 Bournemouth 0-2Bristol City
Sat Nov 20 Burnley 2-0Rotherham United
Sat Nov 20 Bury 0-0Cardiff City
Tue Nov 30 Cardiff City 1-0

Bury

Sat Nov 20 Cambridge United 1-0Bamber Bridge*
Sat Nov 20 Exeter City 2-0Aldershot Town*
Sun Nov 21 Forest Green Rovers 0-3Torquay United
Sat Nov 20 Gillingham 3-1Darlington  (see note)
Sat Nov  20 Hayes* 2-2Hull City
Tue Nov 30 Hull City 3-2

Hayes*

Sun Nov 21 Hereford United* 1-0Hartlepool United
Sat Nov 20 Ilkeston Town* 1-1Rushden & Diamonds*
Tue Nov 30 Rushden & Diamonds* 3-0

Ilkeston Town*

Fri Nov 19 Luton Town 2-2Lincoln City
Tue Nov 30 Lincoln City 0-1

Luton Town

Sat Nov 20 Oldham Athletic 1-0Swansea City
Sat Nov 20 Plymouth Argyle 0-0Brighton & Hove Albion
Tue Nov 30 Brighton & Hove Albion 1-2

Plymouth Argyle

Sat Nov 20 Preston North End 0-0Enfield*
Tue Nov 30 Enfield* 0-3

Preston North End

(the match was played at St Albans City FC)
Sat Nov 20 Reading 1-1Halifax Town
Tue Nov 30 Halifax Town 0-1

Reading

Sat Nov 20 Shrewsbury Town 2-2Oxford United
Tue Nov 30 Oxford United 2-1

Shrewsbury Town

Sat Nov 20 Stalybridge Celtic* 1-2Chester City
Sat Nov 20 Wrexham 2-1Rochdale
Sat Nov 20 Wycombe Wanderers 2-2Wigan Athletic
Tue Nov 30 Wigan Athletic 2-1

Wycombe Wanderers

Third Round
Mon Dec 13 Arsenal 3-1Blackpool
Sat Dec 11 Aston Villa 2-1Darlington (see note)
Tue Dec 21 Bolton Wanderers 1-0Cardiff City
Fri Dec 10 Cambridge United 2-0Crystal Palace
Sat Dec 11 Charlton Athletic 2-1Swindon Town
Sun Dec 12 Chester City 1-4Manchester City
Sat Dec 11 Crewe Alexandra 1-2Bradford City
Sat Dec 11 Derby County 0-1Burnley
Sat Dec 11 Exeter City 0-0Everton
Tue Dec 21 Everton 1-0

Exeter City

Sat Dec 11 Fulham 2-2Luton Town
Tue Dec 21 Luton Town 0-3

Fulham

Sat Dec 11 Grimsby Town 3-2Stockport County
Sat Dec 11 Hereford United* 0-0Leicester City
Wed Dec 22 Leicester City 2-1

Hereford United*

Sun Dec 12 Huddersfield Town 0-2Liverpool
Sat Dec 11 Hull City 1-6Chelsea
Mon Dec 13 Ipswich Town 0-1Southampton
Sun Dec 12 Leeds United 2-0Port Vale
Sat Dec 11 Norwich City 1-3Coventry City
Fri Dec 10 Nottingham Forest 1-1Oxford United
Sat Jan 8 Oxford United 1-3

Nottingham Forest

Sat Dec 11 Preston North End 2-1Oldham Athletic
Sat Dec 11 Queens Park Rangers 1-1Torquay United
Tue Dec 21 Torquay United 2-3

Queens Park Rangers

Sat Dec 11 Reading 1-1Plymouth Argyle
Tue Dec 21 Plymouth Argyle 1-0

Reading

Sun Dec 12 Sheffield United 1-1Rushden & Diamonds*
Tue Dec 21 Rushden & Diamonds* 1-1

Sheffield United

(Sheffield United won 6-5 on penalties)
Sat Dec 11 Sheffield Wednesday 1-0Bristol City
Sat Dec 11 Sunderland 1-0Portsmouth
Sun Dec 12 Tottenham Hotspur 1-1Newcastle United
Wed Dec 22 Newcastle United 6-1

Tottenham Hotspur

Sat Dec 11 Tranmere Rovers 1-0West Ham United
Sat Dec 11 Walsall 1-1Gillingham
Sat Jan 8 Gillingham 2-1

Walsall

Sat Dec 11 Watford 0-1Birmingham City
Sat Dec 11 West Bromwich Albion 2-2Blackburn Rovers
Wed Dec 22 Blackburn Rovers 2-0

West Bromwich Albion

Sat Dec 11 Wigan Athletic 0-1Wolverhampton Wanderers
Sat Dec 11 Wimbledon 1-0Barnsley
Sat Dec 11 Wrexham 2-1Middlesbrough
Fourth Round
Sun Jan 9 Arsenal 0-0 Leicester City
Wed Jan 19 Leicester City 0-0

Arsenal

(Leicester City won 6-5 on penalties)
Sat Jan 8 Aston Villa 1-0 Southampton
Sat Jan 8 Charlton Athletic 1-0 Queens Park Rangers
Wed Jan 19 Chelsea 2-0 Nottingham Forest
Sat Jan 8 Coventry City 3-0 Burnley
Sat Jan 8 Everton 2-0 Birmingham City
Sat Jan 8 Fulham 3-0 Wimbledon
Tue Jan 11 Gillingham 3-1 Bradford City
Sat Jan 8 Grimsby Town 0-2 Bolton Wanderers
Mon Jan 10 Liverpool 0-1 Blackburn Rovers
Sun Jan 9 Manchester City 2-5 Leeds United
Sat Jan 8 Newcastle United 4-1 Sheffield United
Sat Jan 8 Plymouth Argyle 0-3 Preston North End
Sat Jan 8 Sheffield Wednesday 1-1 Wolverhampton Wanderers
Tue Jan 18 Wolverhampton W. 0-0

Sheffield Wednesday

(Sheffield Wednesday 4-3 on penalties)
Sat Jan 8 Tranmere Rovers 1-0 Sunderland
Sat Jan 8 Wrexham 1-2 Cambridge United
Fifth Round
Sun Jan 30 Aston Villa 3-2 Leeds United
Mon Jan 31 Blackburn Rovers 1-2 Newcastle United
Sat Jan 29 Cambridge United 1-3 Bolton Wanderers
Sun Jan 30 Chelsea 2-1 Leicester City
Sat Jan 29 Coventry City 2-3 Charlton Athletic
Sat Jan 29 Everton 2-0 Preston North End
Sat Jan 29 Fulham 1-2 Tranmere Rovers
Sat Jan 29 Gillingham 3-1 Sheffield Wednesday
Sixth Round
Sat Feb 19 Bolton Wanderers 1-0 Charlton Athletic
Sun Feb 20 Chelsea 5-0 Gillingham
Sun Feb 20 Everton 1-2 Aston Villa
Sun Feb 20 Tranmere Rovers 2-3 Newcastle United
Semi-Finals  Both played at Wembley Stadium
Sun Apr 2 Aston Villa 0-0 Bolton Wanderers
(Aston Villa won 4-1 on penalties)
Sun Apr 9 Chelsea 2-1 Newcastle United
Final  Played at Wembley Stadium
Sat May 20 Chelsea 1-0 Aston Villa

Note: Holders Manchester United withdrew from the 1999/2000 FA Cup competition to take part in the inaugural World Club championships, played in Brazil. That left a spare place in the Third Round draw which was filled by a 'Lucky Loser'. Darlington's name was drawn from the Second Round losers and they took Manchester United's place in the competition. However, after losing to Gillingham in the Second Round their second chance did little for them with the Quakers losing at Aston Villa in the Third.

 

Football Programmes
Tens of thousands for sale - 
an excellent selection mainly at 50p each

Click on
football programmes

Google
Web footballsite.co.uk