Carling Cup

2006/07  Results

First Round
First Round byes - the 20 Premier League clubs.
Mon Aug 21 Accrington Stanley1-0Nottingham Forest
Tue Aug 22 Birmingham City1-0Shrewsbury Town
Tue Aug 22 Blackpool2-2Barnsley
Barnsley won 4-2 on penalties
Tue Aug 22 Bournemouth1-3Southend United
Wed Aug 23 Brighton & Hove Albion1-0Boston United
Tue Aug 22 Bristol Rovers1-1Luton Town
Luton Town won 5-3 on penalties
Tue Aug 22 Burnley0-1Hartlepool United
Tue Aug 22 Bury2-0Sunderland
Tue Aug 22 Cardiff City0-2Barnet
Tue Aug 22 Carlisle United1-1Bradford City
Carlisle United won 4-3 on penalties
Tue Aug 22 Cheltenham Town2-1Bristol City
Wed Aug 23 Chesterfield0-0Wolverhampton Wanderers
Chesterfield won 6-5 on penalties
Tue Aug 22 Crystal Palace1-2Notts County
Tue Aug 22 Doncaster Rovers3-2Rochdale
Tue Aug 22 Grimsby Town0-3Crewe Alexandra
Tue Aug 22 Hereford United3-1Coventry City
Tue Aug 22 Huddersfield Town0-2Mansfield Town
Tue Aug 22 Hull City2-1Tranmere Rovers
Tue Aug 22 Leeds United1-0Chester City
Tue Aug 22 Leicester City2-0Macclesfield Town
Thu Aug 24 Leyton Orient0-3West Bromwich Albion
Tue Aug 22 Millwall2-1Gillingham
Tue Aug 22 Milton Keynes Dons1-0Colchester United
Tue Aug 22 Peterborough United2-2Ipswich Town
Peterborough United won 4-2 on penalties
Tue Aug 22 Plymouth Argyle0-1Walsall
Wed Aug 23 Port Vale2-1Preston North End
Tue Aug 22 Queens Park Rangers3-2Northampton Town
Tue Aug 22 Rotherham United3-1Oldham Athletic
Tue Aug 22 Scunthorpe United4-3Lincoln City
Wed Aug 23 Sheffield Wednesday1-4Wrexham
Wed Aug 23 Southampton5-2Yeovil Town
Tue Aug 22 Stockport County0-1Derby County
Tue Aug 22 Stoke City1-2Darlington
Tue Aug 22 Swansea City2-3Wycombe Wanderers
Tue Aug 22 Swindon Town2-2Brentford
Brentford won 4-3 on penalties
Wed Aug 23 Torquay United0-2Norwich City
Second Round
Second Round byes - the 8 Premier League clubs involved in European competitions - Arsenal, Blackburn Rovers, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Newcastle United, Tottenham Hotspur, West Ham United.
Tue Sep 19 Barnsley1-2Milton Keynes Dons
Tue Sep 19 Birmingham City4-1Wrexham
Tue Sep 19 Brentford0-3Luton Town
Tue Sep 19 Charlton Athletic1-0Carlisle United
Wed Sep 20 Chesterfield2-1Manchester City
Tue Sep 19 Crewe Alexandra2-0Wigan Athletic
Wed Sep 20 Doncaster Rovers3-3Derby County
Doncaster Rovers won 8-7 on penalties
Wed Sep 20 Fulham1-2Wycombe Wanderers
Tue Sep 19 Hereford United1-3Leicester City
Tue Sep 19 Hull City0-0Hartlepool United
Hull City won 3-2 on penalties
Tue Sep 19 Leeds United3-1Barnet
Tue Sep 19 Mansfield Town1-2Portsmouth
Wed Sep 20 Middlesbrough0-1Notts County
Tue Sep 19 Millwall0-4Southampton
Tue Sep 19 Peterborough United1-2Everton
Tue Sep 19 Port Vale3-2Queens Park Rangers
Tue Sep 19 Reading3-3Darlington
Reading won 4-2 on penalties
Tue Sep 19 Rotherham United2-4Norwich City
Wed Sep 20 Scunthorpe United1-2Aston Villa
Tue Sep 19 Sheffield United1-0Bury
Tue Sep 19 Southend United3-2Brighton & Hove Albion
Tue Sep 19 Walsall1-3Bolton Wanderers
Tue Sep 19 Watford0-0Accrington Stanley
Watford won 6-5 on penalties
Tue Sep 19 West Bromwich Albion3-1Cheltenham Town
Third Round
Wed  Oct 25 Blackburn Rovers0-2Chelsea
Wed  Oct 25 Charlton Athletic1-0Bolton Wanderers
Tue  Oct 24 Chesterfield2-1West Ham United
Wed  Oct 25 Crewe Alexandra1-2Manchester United (holders)
Tue Oct 24 Everton4-0Luton Town
Tue Oct 24 Leeds United1-3Southend United
Tue Oct 24 Leicester City2-3Aston Villa
Wed  Oct 25 Liverpool4-3Reading
Wed  Oct 25 Milton Keynes Dons0-5Tottenham Hotspur
Wed  Oct 25 Newcastle United3-0Portsmouth
Tue Oct 24 Notts County2-0Southampton
Tie Oct 24 Port Vale0-0Norwich City
Port Vale won 3-2 on penalties
Tue Oct 24 Sheffield United2-4Birmingham City
Tue Oct 24 Watford2-1Hull City
Tue Oct 24 West Bromwich Albion0-2Arsenal
Tue Oct 24 Wycombe Wanderers2-2Doncaster Rovers
Wycombe Wanderers won 3-2 on penalties
Fourth Round
Wed Nov 8 Birmingham City0-1Liverpool
Wed Nov 8 Chelsea4-0Aston Villa
Tue Nov 7 Chesterfield3-3Charlton Athletic
Charlton Athletic won  4-3 on penalties
Wed Nov 8 Everton0-1Arsenal
Tue Nov 7 Notts County0-1Wycombe Wanderers
Tue Nov 7 Southend United1-0Manchester United (holders)
Wed Nov 8 Tottenham Hotspur3-1Port Vale
Tue Nov 7 Watford2-2Newcastle United
Newcastle United won 5-4 on penalties
Fifth Round
Tue Dec 19 Charlton Athletic0-1Wycombe Wanderers
Tue Jan 9 Liverpool3-6Arsenal
Wed Dec 20 Newcastle United0-1Chelsea
Wed Dec 20 Tottenham Hotspur1-0Southend United
Semi-Finals  (over 2 legs)
Wed Jan 24 Tottenham Hotspur2-2Arsenal
Wed Jan 31 Arsenal3-1Tottenham Hotspur
Arsenal beat Tottenham Hotspur 5-3 on aggregate
Wed Jan 10 Wycombe Wanderers1-1Chelsea
Tues Jan 23 Chelsea4-0Wycombe Wanderers
Chelsea beat Wycombe Wanderers 5-1 on aggregate
Final  (at the Millennium Stadium, Cardiff)
Sun Feb 25 Chelsea2-1Arsenal

 


For details of every match played
by Premier League and Football League sides
in European competitions

click here

 

Google
Web footballsite.co.uk