UEFA CUP
  2005/06  Results
First Qualifying Round
50 clubs entered the competition at the First Qualifying Round stage
Thu Jul 14 AC Allianssi3-0Petange
Thu Jul 28 Petange1-1AC Allianssi
AC Allianssi (Finland) beat Petange (Luxemboug) 4-1 on aggregate
Thu Jul 14 Banants2-3Lokomotiv Tbilisi
Thu Jul 28 Lokomotiv Tbilisi0-2Banants
Banants (Armenia) beat Lokomotiv Tbilisi (Georgia) 4-3 on aggregate
Thu Jul 14 Baskimi3-0Zepce (see note)
Thu Jul 28 Zepce1-1Baskimi
Baskimi (Macedonia) beat Zepce (Bosnia & Herzegovina) 4-1 on aggregate
Thu Jul 14 Birkirkara0-2Apoel Nicosia
Thu Jul 28 Apoel Nicosia4-0Birkirkara
Apoel Nicosia (Cyprus) beat Birkirkara (Malta) 6-0 on aggregate
Thu Jul 14 Ekranas 0-2Cork City
Thu Jul 28 Cork City0-1Ekranas
Cork City (Republic of Ireland) beat Ekranas (Lithuania) 2-1 on aggregate
Thu Jul 14 Elbasani1-1Vardar Skopje
Thu Jul 28 Vardar Skopje0-0Elbasani
Vardar Skopje (Macedonia) beat Elbasani (Albania) on the away goals rule after finishing 1-1 on aggregate 
Thu Jul 14 Esbjerg1-2Flora Tallinn
Thu Jul 28 Flora Tallinn0-6Esbjerg
Esbjerg (Denmark) beat Flora Tallinn (Estonia) 7-2 on aggregate
Thu Jul 14 Etzella Ettelbruck0-4Keflavik
Thu Jul 28 Keflavik 2-0Etzella Ettelbruck
Keflavik (Iceland) beat Etzella Ettelbruck (Luxembourg) 6-0 on aggregate
Thu Jul 14 FK Baku 1-0Zilina
Thu Jul 28 Zilina3-1FK Baku
Zilina (Slovakia) beat FK Baku (Azerbaijan) 3-2  on aggregate
Thu Jul 14 Ferencvaros 0-2MTZ-RIPO Minsk
Thu Jul 28 MTZ-RIPO Minsk 1-2Ferencvaros
MTZ-RIPO Minsk (Belarus) beat Ferencvaros (Hungary) 3-2 on aggregate
Thu Jul 14 IBV Vestmannaeyjar 1-1B36 Torshavn
Thu Jul 28 B36 Torshavn 2-1IBV Vestmannaeyjar
B36 Torshavn (Faeroe Islands) beat IBV Vestmannaeyjay (Iceland) 3-2 on aggregate
Thu Jul 14 Linfield 1-0Ventspils
Thu Jul 28 Ventspils 2-1Linfield
Linfield (Northern Ireland) beat Ventspils (Latvia) on the away gosls rule after finishing 2-2 on aggregate
Thu Jul 14 Longford Town 2-0Carmarthen Town
Thu Jul 28 Carmarthen Town 5-1Longford Town
Carmarthen Town (Wales) beat Longford Town (Republic of Ireland) 5-3 on aggregate
Thu Jul 14 Mainz 4-0FC Mika
Thu Jul 28 FC Mika 0-0Mainz
Mainz (Germany) beat FC Mika (Armenia) 4-0 on aggregate
Thu Jul 14 NSI Runavik 0-3Metalurgs Liepajas
Thu Jul 28 Metalurgs Liepajas 3-0NSI Runavik
Metalurgs Liepajas (Latvia) beat NSI Runavik (Faeroe Islands) 6-0 on aggregate
Thu Jul 14 Nistru Otaci 3-1Khazar Lenkoran
Thu Jul 28 Khazar Lenkoran 1-2Nistru Otaci
Nistru Otaci (Moldova) beat Khazar Lenkoran (Azerbaijan) 5-2 on aggregate
Thu Jul 14 Omonia Nicosia 3-0Hibernians
Thu Jul 28 Hibernians 0-3Omonia Nicosia
Omonia Nicosia (Cyprus) beat Hibernians (Malta) 6-0 on aggregate
Thu Jul 14 Portadown 1-2Viking Stavanger
Thu Jul 28 Viking Stavanger 1-0Portadown
Viking Stavanger (Norway) beat Portadown (Northern Ireland) 3-1 on aggregate
Thu Jul 14 Rhyl 2-1Atlantas
Thu Jul 28 Atlantas 3-2Rhyl
Rhyl (Wales) beat Atlantas (Lithuania) on the away goals rule after finishing 4-4 on aggregate
Thu Jul 14 SP Domagnano 0-5Domzale
Thu Jul 28 Domzale 3-0SP Domagnano
Domzale (Slovenia) beat SP Domagnano (San Marino) 8-0 on aggregate
Thu Jul 14 TVMK Tallinn 1-1MyPa-47
Thu Jul 28 MyPa-47 1-0TVMK Tallinn
Mypa-47 (Finland) beat TVMK Tallinn (Estonia) 2-1 on aggregate
Thu Jul 14 Tueta 3-1NK Siroki Brijeg
Thu Jul 28 NK Siroki Brijeg 3-0Tueta
NK Siroki Brijeg (Bosnia & Herzegovina) beat Tueta (Albania) 4-3 on aggregate
Thu Jul 14 Torpedo Kutaisi 0-1BATE Borisov
Thu Jul 28 BATE Borisov 5-0Torpedo Kutaisi
BATE Borisov (Belarus) beat Torpedo Kutaisi (Georgia) 6-0 on aggregate
Thu Jul 14 UE Sant Julia 0-5Rapid Bucharest
Thu Jul 28 Rapid Bucharest 5-0UE Sant Julia
Rapid Bucharest (Rumania) beat UE Sant Julia (Andorra) 10-0 on aggregate
Thu Jul 14 Vaduz 2-0Dacia Chisinau
Thu Jul 28 Dacia Chisinau 1-0Vaduz
Vaduz (Liechtenstein) beat Dacia Chisinau (Moldova) 2-1 on aggregate
Second Qualifying Round
The 25 First Qualifying Round winners were joined in the Second Qualifying Round by 37 clubs who had received a bye to that stage of the competition.  
Thu Aug 11 Apoel Nicosia 1-0Maccabi Tel Aviv
Thu Aug 25 Maccabi Tel Aviv 2-2Apoel Nicosia
Apoel Nicosia (Cyprus) beat Maccabi Tel Aviv (Israel) 3-2 on aggregate
Thu Aug 11 Ashdod 2-2Domzale
Thu Aug 25 Domzale 1-1Ashdod
Domzale (Slovenia) beat Ashdod (Isreal) on away goals after finishing 3-3 on aggregate 
Thu Aug 11 Banants 2-4Dnipro
Thu Aug 25 Dnipro 4-0 Banants
Dnipro (Ukraine) beat Banants (Armenia) 8-2 on aggregate
Thu Aug 11 Baskimi 0-5Maccabi Petach-Tikva
Thu Aug 25 Maccabi Petach-Tikva 6-0Baskimi
Maccabi Petach-Tikva (Israel) beat Baskimi (Macedonia) 11-0 on aggregate
Thu Aug 11 Brann Bergen 0-0AC Allianssi
Thu Aug 25 AC Allianssi 0-2Brann Bergen
Brann Bergen (Norway) beat AC Allianssi (Finland) 2-0 on aggregate
Thu Aug 11 Dinamo Bucharest 3-1Omonia Nicosia
Thu Aug 25 Omonia Nicosia 2-1Dinamo Bucharest
Dinamo Bucharest (Rumania) beat Omonia Bucharest (Cyprus) 4-3 on aggregate
Thu Aug 11 Djurgardens 1-1Cork City
Thu Aug 25 Cork City 0-0Djurgardens
Cork City (Republic of Ireland) beat Djurgardens (Sweden) on away goals after finishing 1-1 on aggregate
Thu Aug 11 Esbjerg 0-1Tromso
Thu Aug 25 Tromso 0-1Esbjerg
Tromso (Norway) beat Esbjerg (Denmark) 3-2 on penalties after finishing 1-1 on aggregate
Thu Aug 11 FC Copenhagen 2-0Carmathen Town
Thu Aug 25 Carmarthen Town 0-2FC Copenhagen
FC Copenhagen (Denmark) beat Carmarthen Town (Wales) 4-0 on aggregate
Thu Aug 11 FC Litex Lovech 1-0Rijeka
Thu Aug 25 Rijeka 2-1FC Litex Lovech
FC Litex Lovech (Bulgaria) beat Rijeka (Croatia) on away goals after finishing 2--2 on aggregate
Thu Aug 11 Grasshoppers Zurich 1-0Wisla Plock
Thu Aug 25 Wisla Plock 3-2Grasshoppers Zurich
Grasshoppers Zurich (Switzerland) beat Wisla Plock (Poland) on away goals after finishing 3-3 on aggregate
Thu Aug 11

Groclin Grodzisk Wielkopolski

4-1

Dukla Banska Bystrica

Thu Aug 25 Dukla Banska Bystrica 0-0Groclin Grodzisk Wielkopolski
Groclin Grodzisk Wielkopolski (Poland) beat Dukla Banska Bystrica (Slovakia) 4-1 on aggregate
Thu Aug 11 Halmstads 1-1Linfield
Thu Aug 25 Linfield 2-4Halmstads
Halmstads (Sweden) beat Linfield (Northern Ireland) 5-3 on aggregate
Thu Aug 11 Krylya Sovetov Samara 2-0BATE Borisov
Thu Aug 25 BATE Borisov 0-2Krylya Sovetov Samara
Krylya Sovetov Samara (Russia) beat BATE Borisov (Belarus) 4-0 on aggregate
Thu Aug 11 Legia Warsaw 0-1FC Zurich
Thu Aug 25 FC Zurich 4-1Legia Warsaw
FC Zurich (Switzerland) beat Legia Warsaw (Poland) 5-1 on aggregate
Thu Aug 11 MTZ-RIPO Minsk 1-1Teplice
Thu Aug 25 Teplice 2-1MTZ-RIPO Minsk
Teplice (Czech Republic) beat MTZ-RIPO Minsk (Belarus) 3-2 on aggregate
Thu Aug 11 Mainz 2-0Keflavik
Thu Aug 25 Keflavik 0-2Mainz
Mainz (Germany) beat Keflavik (Iceland) 4-0 on aggregate
Thu Aug 11 Matav Sopron 0-3Metalurg Donetsk
Thu Aug 25 Metalurg Donetsk 2-1Matav Sopron
Metalurg Donetsk (Ukraine) beat Matav Sopron (Hungary) 5-1 on aggregate
Thu Aug 11 Metalurgs Liepajas 2-3Genk
Thu Aug 25 Genk 3-0Metalurgs Liepajas
Genk (Belgium) beat Metalurgs Liepajas (Latvia) 6-2 on aggregate
Thu Aug 11 Midtjylland 2-1B36 Torshavn
Thu Aug 25 B36 Torshavn 2-2Midtjylland
Midtjylland (Denmark) beat B36 Torshavn (Faeroe Islands) 4-3 on aggregate
Thu Aug 11 MyPa-47 0-0Dundee United
Thu Aug 25 Dundee United 2-2MyPa-47
Mypa-47 (Finland) beat Dundee United (Scotland) on away goals after finishing 2-2 on aggregate
Thu Aug 11 NK Inter Zapresic 1-3Red Star Belgrade
Thu Aug 25 Red Star Belgrade 4-0NK Inter Zapresic
Red Star Belgrade (Serbia & Montenegro) beat NK Inter Zapresic (Croatia) 7-1 on aggregate
Thu Aug 11 NK Publikum 1-0Levski Sofia
Thu Aug 25 Levski Sofia 3-0NK Publikum
Levski Sofia (Bulgaria) beat NK Publikum (Slovenia) 3-1 on aggregate
Thu Aug 11 Nistru Otaci 0-2Graz AK
Thu Aug 25 Graz AK 1-0Nistru Otaci
Graz AK (Austria) beat Nistru Otaci (Moldova) 3-0 on aggregate
Thu Aug 11 OFK Belgrade 2-1Lokomotiv Plovdiv
Thu Aug 25 Lokomotiv Plovdiv 1-0OFK Belgrade
Lokomotiv Plovdiv (Bulgaria) beat OFK Belgrade (Serbia & Montenegro) on away goals after finishing 2-2 on aggregate
Thu Aug 11 Rapid Bucharest 3-0Vardar Skopje
Thu Aug 25 Vardar Skopje 1-1Rapid Bucharest
Rapid Bucharest (Rumania) beat Vardar Skopje (Macedonia) 4-1 on aggregate
Thu Aug 11 Rhyl 0-1Viking Stavanger
Thu Aug 25 Viking Stavanger 2-1Rhyl
Viking Stavanger (Norway) beat Rhyl (Wales) 3-1 on aggregate
Thu Aug 11 SV Pasching 2-2Zenit St Petersburg
Thu Aug 25 Zenit St Petersburg 1-1SC Pasching
Zenit St Petersburg (Russia) beat SV Pasching (Austria) on away goals after finishing 3-3 on aggregate
Thu Aug 11 Vaduz 0-1Besiktas
Thu Aug 25 Besiktas 5-1Vaduz
Besiktas (Turkey) beat Vaduz (Liechtenstein) 6-1 on aggregate
Thu Aug 11 Zeta 0-1NK Siroki Brijeg
Thu Aug 25 NK Siroki Brijeg 4-2Zeta
NK Siroki Brijeg ( Bosnia & Herzegovina) beat Zeta (Serbia & Montenegro) 5-2 on aggregate
Thu Aug 11 Zilina 1-2Austria Vienna
Thu Aug 25 Austria Vienna  2-2Zilina
Austria Vienna beat Zilina (Slovakia) 4-3 on aggregate
First Round
The 31 Second Qualifying Round winners were joined in the First Round by the winners of the three Inter-Toto Cup finals, 30 clubs (including Bolton Wanderers and Middlesbrough) who had a bye to the First Round plus the 16 Champions League Third Qualifying Round losers (who included  Everton).
Thu Sep 15 Apoel Nicosia 0-1Hertha Berlin
Thu Sep 29 Hertha Berlin 3-1Apoel Nicosia
Hertha Berlin (Germany) beat Apoel Nicosia (Cyprus) 4-1 on aggregate
Thu Sep 15 Auxerre 2-1Levski Sofia
Thu Sep 29 Levski Sofia 1-0Auxerre
Levski Sofia (Bulgaria) beat Auxerre (France) on away goals after finishing 2-2 on aggregate
Thu Sep 15 Bayer Leverkusen 0-1CSKA Sofia
Thu Sep 29 CSKA Sofia 1-0Bayer Leverkusen
CSKA Sofia (Bulgaria) beat Bayer Leverkusen (Germany) 2-0 on aggregate
Thu Sep 15 Banik Ostrava 2-0Heerenveen
Thu Sep 29 Heerenveen 5-0Banik Ostrava
Heerenveen (Holland) beat Banik Ostrava (Czech Republic) 5-2 on aggregate
Thu Sep 15 Besiktas 0-1Malmo
Thu Sep 29 Malmo 1-4Besiktas
Besiktas (Turkey) beat Malmo (Sweden) 4-2 on aggregate
Thu Sep 15 Bolton Wanderers 2-1Lokomotiv Plovdiv
Thu Sep 29 Lokomotiv Plovdiv 1-2Bolton Wanderers
Bolton Wanderers (England) beat Lokomotiv Plovdiv (Bulgaria) 4-2 on aggregate
Thu Sep 15 Brann Bergen 1-2Lokomtiv Moscow
Thu Sep 29 Lokomotiv Moscow 3-2Brann Bergen
Lokomotiv Moscow (Russia) beat Brann Bergen (Norway) 5-3 on aggregate
Thu Sep 15 Brondby 2-0FC Zurich
Thu Sep 29 FC Zurich 2-1 Brondby
Brondby (Denmark) beat FC Zurich (Switzerland) 3-2 on aggregate
Thu Sep 15 CSKA Moscow 3-1Midtjylland
Thu Sep 29 Midtjylland 1-3CSKA Moscow
CSKA Moscow (Russia) beat Midtjylland (Denmark) 6-2 on aggregate
Thu Sep 15 Dinamo Bucharest 5-1Everton
Thu Sep 29 Everton 1-0Dinamo Bucharest
Dinamo Bucharest (Rumania) beat Everton (England) 5-2 on aggregate
Thu Sep 15 FC Basle 5-0NK Siroki Brijeg
Thu Sep 29 NK Siroki Brijeg 0-1FC Basle
FC Basle (Switzerland) beat NK Siroki Brijeg (Bosnia & Herzegovina) 6-0 on aggregate
Thu Sep 15 FC Litex Lovech 2-2Genk
Thu Sep 29 Genk 0-1FC Litex Lovech
FC Litex Lovech (Bulgaria) beat Genk (Belgium) 3-2 on aggregate
Thu Sep 15 Feyenoord 1-1Rapid Bucharest
Thu Sep 29 Rapid Bucharest 1-0Feyenoord
Rapid Bucharest (Rumania) beat Feyenoord (Holland) 2-1 on aggregate
Thu Sep 15 Germinal Beerschot 0-0Marseille
Thu Sep 29 Marseille 0-0Germinal Beerschot
Marseille (France) beat Germinal Beerschot (Belgium) 4-1 on penalties after finishing 0-0 on aggregate 
Thu Sep 15 Grasshoppers Zurich 1-1MyPa-47
Thu Sep 29 MyPa-47 0-3Grasshoppers Zurich
Grasshoppers Zurich (Switzerland) beat MyPa-47 (Finland) 4-1 on aggregate
Thu Sep 15 Graz AK 0-2Strasbourg
Thu Sep 29 Strasbourg 5-0Graz AK
Strasbourg (France) beat Graz AK (Austria) 7-0 on aggregate
Thu Sep 15 Halmstads 1-2Sporting Lisbon
Thu Sep 29 Sporting Lisbon 2-3Halmstads
Halmstads (Sweden) beat Sporting Lisbon (Portugal) on away goals after finishing 4-4 on aggregate
Thu Sep 15 Hibernian 0-0Dnipro
Thu Sep 29 Dnipro 5-1Hibernian
Dnipro (Ukraine) beat Hibernian (Scotland) 5-1 on aggregate
Thu Sep 15 Krylya Sovetov Samara 5-3AZ Alkmaar
Thu Sep 29 AZ Alkmaar 3-1Krylya Sovetov Samara
AZ Alkmaar (Holland) beat Krylya Sovetov Samara (Russia) on away goals after finishing 6-6 on aggregate
Thu Sep 15 Lens 1-1Groclin Grodzisk Wielkopolski
Thu Sep 29 Groclin Grodzisk Wielkopolski 2-4Lens
Lens (France) beat Groclin Grodzisk Wielkopolski (Poland) 5-3 on aggregate
Thu Sep 15 Maccabi Petach-Tikva 0-2Partizan Belgrade
Thu Sep 29 Partizan Belgrade 2-5Maccabi Petach-Tikva
Maccabi Petach-Tikva (Israel) beat Partizan Belgrade (Serbia & Montenegro) 5-4 on aggregate
Thu Sep 15 Middlesbrough 2-0Xanthi
Thu Sep 29 Xanthi 0-0Middlesbrough
Middlesbrough (England) beat Xanthi (Greece) 2-0 on aggregate
Thu Sep 15 Monaco 2-0Willem II
Thu Sep 29 Willem II 1-3Monaco
Monaco (France) beat  Willem II (Holland) 5-1 on aggregate
Thu Sep 15 PAOK Salonika 1-1Metalurg Donetsk
Thu Sep 29 Metalurg Donetsk 2-2PAOK Salonika
PAOK Salonika (Greece) beat Metalurg Donetsk (Ukraine) on away goals after finishing 3-3 on aggregate
Thu Sep 15 Palermo 2-1Anorthosis Famagusta
Thu Sep 29 Anorthosis Famagusta 0-4Palermo
Palermo (Italy) beat Anorthosis Famagusta (Cyprus) 6-1 on aggregate
Thu Sep 15 Red Star Belgrade 0-0Sporting Braga
Thu Sep 29 Sporting Braga 1-1Red Star Belgrade
Red Star Belgrade (Serbia & Montenegro) beat Sporting Braga (Portugal) on away goals after finishing 1-1 on aggregate
Thu Sep 15 Rennes 3-1Osasuna
Thu Sep 29 Osasuna 0-0Rennes
Rennes (France) beat Osasuna (Spain) 3-1 on aggregate
Thu Sep 15 Roma 5-1Aris Salonika
Thu Sep 29 Aris Salonika  0-0Roma
Roma (Italy) beat Aris Salonika (Greece) 5-1 on aggregate
Thu Sep 15 SV Hamburg 1-1FC Copenhagen
Thu Sep 29 FC Copenhagen 0-1SV Hamburg
SV Hamburg (Germany) beat FC Copenhagen (Denmark) 2-1 on aggregate
Thu Sep 15 Seville 0-0Mainz
Thu Sep 29 Mainz 0-2Seville
Seville (Spain) beat Mainz (Germany) 2-0 on aggregate
Thu Sep 15 Shakhtar Donetsk 4-1Debreceni VSC
Thu Sep 29 Debreceni VSC 0-2 Shakhtar Donetsk
Shakhtar Donetsk (Ukraine) beat Debreceni VSC (Hungary) 6-1 on aggregate
Thu Sep 15 Slavia Prague 2-0Cork City
Thu Sep 29 Cork City 1-2Slavia Prague
Slavia Prague (Czech Republic) beat Cork City (Republic of Ireland) 4-1 on aggregate
Thu Sep 15 Teplice 1-1RCD Espanyol
Thu Sep 29 RCD Espanyol 2-0Teplice
RCD Espanyol (Spain) beat Teplice (Czech Republic) 3-1 on aggregate
Thu Sep 15 Tromso 1-0Galatasaray
Thu Sep 29 Galatasaray 1-1Tromso
Tromso (Norway) beat Galatasaray (Turkey) 2-1 on aggregate
Thu Sep 15 Valerenga 0-3Steaua Burcharest
Thu Sep 29 Steaua Bucharest 3-1Valerenga
Steaua Burcharest (Rumania) beat Valerenga (Norway) 6-1 on aggregate
Thu Sep 15 VfB Stuttgart 2-0Domzale
Thu Sep 29 Domzale 1-0VfB Stuttgart
VfB Stuttgart (Germany) beat Domzale (Slovenia) 2-1 on aggregate
Thu Sep 15 Viking Stavanger 1-0Austria Vienna
Thu Sep 29 Austria Vienna 2-1Viking Stavanger
Viking Stavanger (Norway) beat Austria Vienna on away goals after finishing 2-2 on aggregate
Thu Sep 15 Vitoria Guimaraes 3-0Wisla Krakow
Thu Sep 29 Wisla Krakow 0-1Vitoria Guimaraes
Vitoria Guimaraes (Portugal) beat Wisla Krakow (Poland) 4-0 on aggregate
Thu Sep 15 Vitoria Setubal 1-1Sampdoria
Thu Sep 29 Sampdoria 1-0Vitoria Setubal
Sampdoria (Italy) beat Vitoria Setubal (Portugal) 2-1 on aggregate
Thu Sep 15 Zenit St Petersburg 0-0AEK Athens
Thu Sep 29 AEK Athens 0-1Senit St Petersburg
Zenit St Petersburg (Russia) beat AEK Athens (Greece) 1-0 on aggregate
Group Stage
For the second season a group stage was included in the UEFA Cup. As in 2004/05 the 40 First Round winners were split into 8 groups of 5 clubs each. Each club within the group plays each other just once, in total playing two matches at home and two away. The top three clubs in each group then progress to the knock-out stages.

Group A
CSKA Sofia, Monaco, Slavia Prague, SV Hamburg, Viking Stavanger
Qualifiers - Monaco, SV Hamburg
and Slavia Prague
Results and Table

Group B
Brondby, Lokomotiv Moscow, Maccabi Petach-Tikva, Palermo, RCD Espanyol
Qualifiers - Palermo, Espanyol
and Lokomotiv Moscow
Results and Table

Group C
Halmstads, Hertha Berlin, Lens, Sampdoria, Steaua Burcharest
Qualifiers - Steaua Bucharest, Lens
and Hertha Berlin
Results and Table

Group D
AZ Alkmaar, Dnipro, FC Litex Lovech, Grasshoppers Zurich, Middlesbrough, 
Qualifiers - Middlesbrough, AZ Alkmaar
and FC Litex Lovech
Results and Table

Group E
FC Basle, Red Star Belgrade, Roma, Strasbourg, Tromso
Qualifiers - Strasbourg, Roma, FC Basle
Results and Table

Group F
CSKA Moscow, Dinamo Bucharest, Heerenveen, Levski Sofia, Marseille
Qualifiers - Marseille, Levski Sofia
and Heerenveen
Results and Table

Group G
PAOK Salonika, Rapid Bucharest, Rennes, Shakhtar Donetsk, VfB Stuttgart
Qualifiers -  Rapid Bucharest, Shakhtar Donetsk
and VfB Stuttgart
Results and Table

Group H
Besiktas, Bolton Wanderers, Seville, Vitoria Guimaraes, Zenit St Petersburg
Qualifiers - Seville, Zenit St Petersburg
and Bolton Wanderers
Results and Table

Round of last 32

The last of the clubs to join the UEFA Cup competition entered at this stage - the 8 clubs who had finished third in their Champions League groups. The 8 UEFA Group winners were drawn against clubs who had finished third in the UEFA Groups and the second placed sides from the UEFA Groups were drawn against the clubs coming in from the Champions League. All the UEFA Group winners and second placed sides were to play the second legs at home and no clubs from the same country or same Group were able to be drawn against each other at this stage of the competition. Thankfully from the next round onwards it was a straight knock-out competition!  

Wed Feb 15 Artmedia 0-1Levski Sofia
Thu Feb 23 Levski Sofia 2-0Artmedia
Levski Sofia (Bulgaria) beat Artmedia (Slovakia) 3-0 on aggregate
Wed Feb 15 Bolton Wanderers 0-0Marseille
Thu Feb 23 Marseille 2-1Bolton Wanderers
Marseille (France) beat Bolton Wanderers (England) 2-1 on aggregate
Wed Feb 15 FC Basle 1-0Monaco
Thu Feb 23 Monaco 1-1FC Basle
FC Basle (Switzerland) beat Monaco (France) 2-1 on aggregate
Wed Feb 15 FC Bruges 1-2Roma
Thu Feb 23 Roma 2-1FC Bruges
Roma (Italy) beat FC Bruges (Belgium) 4-2 on aggregate
Wed Feb 15 FC Litex Lovech 0-2Strasbourg
Thu Feb 23 Strasbourg 0-0 FC Litex Lovech
Strasbourg (France) beat FC Litex Lovech (Bulgaria) 2-0 on aggregate
Thu Feb 16 FC Thun 1-0SV Hamburg
Thu Feb 23 SV Hamburg 2-0FC Thun
SV Hamburg (Germany) beat FC Thun (Switzerland) 2-1 on aggregate
Wed Feb 15 Heerenveen 1-3Steaua Bucharest
Thu Feb 23 Steaua Bucharest 0-1Heerenveen
Steaua Bucharest (Rumania) beat Heerenveen (Holland) 3-2 on aggregate
Wed Feb 15 Hertha Berlin 0-1Rapid Bucharest
Thu Feb 23 Rapid Bucharest 2-0Hertha Berlin
Rapid Bucharest (Rumania) beat Hertha Berlin (Germany) 3-0 on aggregate
Wed Feb 15 Lille 3-2Shakhtar Donetsk
Thu Feb 23 Shakhtar Donetsk 0-0Lille
Lille (France) beat Shakhtar Donetsk (Ukraine) 3-2 on aggregate
Wed Feb 15 Lokomotiv Moscow 0-1Seville
Thu Feb 23 Seville 2-0Lokomotiv Moscow
Seville (Spain) beat Lokomotiv Moscow (Russia) 3-0 on aggregate
Wed Feb 15 Real Betis 2-0AZ Alkmaar
Thu Feb 23 AZ Alkmaar 2-1Real Betis
Real Betis (Spain) beat AZ Alkmaar (Holland) 3-2 on aggregate
Wed Feb 15 Rosenborg 0-2Zenit St Petersburg
Thu Feb 23 Zenit St Petersburg 2-1Rosenborg
Zenit St Petersburg (Russia) beat Rosenborg (Norway) 4-1 on aggregate
Wed Feb 15 Schalke 2-1RCD Espanyol
Thu Feb 23 RCD Espanyol 0-3Schalke
Schalke (Germany) beat RCD Espanyol (Spain) 5-1 on aggregate
Thu Feb 16 Slavia Prague 2-1Palermo
Thu Feb 23 Palermo 1-0Slavia Prague
Palermo (Italy) beat Slavia Prague (Czech Republic) on away goals after finishing 2-2 on aggregate
Wed Feb 15 Udinese 3-0Lens
Thu Feb 23 Lens 1-0Udinese
Udinese (Italy) beat Lens (France) 3-1 on aggregate
Thu Feb 16 VfB Stuttgart 1-2Middlesbrough
Thu Feb 23 Middlesbrough 0-1VfB Stuttgart
Middlesbrough (England) beat VfB Stuttgart (Germany) on away goals after finishing 2-2 on aggregate
Round of last 16
Thu Mar 9 FC Basle 2-0Stasbourg
Thu Feb 16 Strasbourg 2-2FC Basle
FC Basle beat Strasbourg 4-2 on aggregate
Thu Mar 9 Lille 1-0Seville
Wed Mar 15 Seville 2-0Lille
Seville beat Lille 2-1 on aggregate
Thu Mar 9 Marseille 0-1Zenit St Petersburg
Thu Feb 16 Zenit St Petersburg 1-1Marseilles
Zenit St Petersburg beat Marseilles 2-1 on aggregate
Thu Mar 9 Middlesbrough 1-0Roma
Wed Mar 15 Roma 2-1Middlesbrough
Middlesbrough beat Roma on away goals after finishing 2-2 on aggregate
Thu Mar 9 Palermo 1-0Schalke
Thu Mar 16 Schalke 3-0Palermo
Schalke beat Palermo 3-1 on aggregate
Thu Mar 9 Rapid Bucharest 2-0SV Hamburg
Wed Mar 15 SV Hamburg 3-1Rapid Bucharest
Rapid Bucharest beat SV Hamburg on away goals after finishing 3-3 on aggregate
Thu Mar 9 Steaua Bucharest 0-0Real Betis
Thu Mar 16 Real Betis 0-3Steaua Bucharest
Steaua Bucharest beat Real Betis 3-0 on aggregate
Thu Mar 9 Udinese 0-0Levski Sofia
Thu Feb 16 Levski Sofia 2-1Udinese
Levski Sofia beat Udinese 2-1 on aggregate
Quarter-Finals
Thu Mar 30 FC Basle 2-0Middlesbrough
Thu Apr 6 Middlesbrough 4-1FC Basle
Middlesbrough beat FC Basle 4-3 on aggregate
Thu Mar 30 Levski Sofia 1-3Schalke
Thu Apr 6 Schalke 1-1Levski Sofia
Schalke beat Levski Sofia 4-2 on aggregate
Thu Mar 30 Rapid Bucharest 1-1Steaua Bucharest
Thu Apr 6 Steaua Bucharest 0-0Rapid Bucharest
Steaua Bucharest beat Rapid Bucharest on away goals after finishing 1-1 on aggregate
Thu Mar 30 Seville 4-1Zenit St Petersburg
Thu Apr 6 Zenit St Petersburg 1-1Seville
Seville beat Zenit St Petersburg 5-2 on aggregate
Semi-Finals
Thu Apr 20 Schalke 0-0Seville
Thu Apr 27 Seville 1-0Schalke
Seville beat Schalke 1-0 on aggregate
Thu Apr 20 Steaua Bucharest 1-0Middlesbrough
Thu Apr 27 Middlesbrough 4-2Steaua Bucharest
Middlesbrough beat Steaua Bucharest 4-3 on aggregate
Final (at the PSV Stadium, Eindhoven)
Wed May 10 Seville 4-0Middlesbrough

Note: the UEFA Cup First Qualifying Round tie between Baskimi and Zepce ended in a 0-0 draw but a 3-0 victory was later awarded to Baskimi as Bosnia & Herzegovina side Zepce - who were making their European debut -  had fielded an ineligible player in the match. Zepce's Iljko Tomic had been sent off while playing for a previous club, FK Sloboda Tuzla, in an Inter-Toto Cup match in July 2003. He received a two-match European ban, the first match being the return Inter-Toto tie and the second match should have been in the UEFA Cup first leg against Baskimi, but he played throughout the first half. At the disciplinary hearing his new club denied knowledge of the ban but they were found guilty and the match was awarded to Baskimi 3-0 with Tomic having to miss the return leg which served as the second match of the two-match ban.

 

 

 

Question:

Which former Coronation Street actor bought a
Premier League club?

Click for answer

Google
Web footballsite.co.uk